Menü

Nemcsak esztétikai probléma: a foghiány

A fogvesztés nemcsak esztétikai probléma, a tartós fogatlanság ugyanis károsan hat szervezetünkre több szempontból is.

A megfelelő szájhigiénia, fogápolás elengedhetetlen feltétele, hogy megőrizzük fogaink épségét, és hogy elkerüljük a fogvesztést. Ha pedig megindul egy nagyarányú fogvesztés, akkor a fogpótlás nem csak esztétikai szempontból válik kívánatossá.

A tartós fogatlanság hatására ugyanis, a fogak funkcióját a nyelv veszi át, amely ennek hatására megerősödik, és megnagyobbodik. Ráadásul a foghiány következtében az elégtelen rágás emésztési nehézségekhez,gyomorpanaszokhoz vezethet.

A hiányos fogsorból adódó másik igen kellemtelen probléma a beszédzavar, melynek megelőzés szintén a fogak pótlását teszi szükségessé.

Az állkapocsízületre is rossz hatással van a fogatlanság, bizonyos esetekben ugyanis az állkapocs eltolódik, és kényszerharapásos helyzetbe kerülhet. Mindez pedig olyan traumás fogsorzáródáshoz vezethet, mint például a buldogharapás, ami az alsó állkapocs rendellenes elhelyezkedését jelenti, korrigálása pedig műtétet vagy fogszabályozást igényel.

A fizikai problémák mellett azonban azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a hiányos fogsor, vagy teljes fogatlanságból adódó esztétikai probléma, bizony mentálisan és lelkileg is káros hatással lehet, hiszen nagyfokú önbizalomvesztéssel jár.

A megfelelő fogápolással az előzőekben tárgyalt problémák megelőzhetőek, de ha mégsem tudjuk elkerülni a fogvesztést, ne habozzunk mindent megtenni fogaink pótlása érdekében.

Fotó:
pixabay.com

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.