Menü

Mi okozza a kellemetlen hasi panaszokat?

A hasi diszkomfort tünetei nagyon kellemetlen panaszokat tudnak okozni, a gyomorégés és a puffadás leginkább a túlsúlyos illetve hasra hízó embereket érinti, de a rendszertelen életmód is jelentős rizikó tényezőnek számít.

A hasi panaszok tünetei tehát gyakran hozhatóak összefüggésbe a túlsúllyal, ennek anatómiai és emésztésbeli, tehát funkcionális okai is lehetnek. Túlsúly esetén, de várandóság ideje alatt is megnő a hasüregi nyomás, melynek hatására a gyomorszáj záróizomzata könnyebben kinyílik a nyelőcső felé. A visszafolyó gyomortartalom savas (a gyomorsav miatt), mely gyulladást okozhat a nyelőcső alsó részen, ez égő érzéssel és fájdalommal is jár.

Ugyancsak haspuffadást és hasi görcsöket okozhat, ha keveset mozgunk, és ülő munkát végzünk. Az ülő, inaktív életmód hatására ugyanis a bélmozgás is lelassul, ami fokozza a teltségérzetet, és a hasi diszkomfort egyéb tüneteit (például: puffadás, émelygés, hasfájás).

A rendszertelen étkezés is gyakori kiváltó oka a különböző gyomorbetegségeknek. A következetlen fogyókúrák, a koplalás és falási rohamok váltakozása megterheli az emésztőnedveket termelő szerveinket. A nagy mennyiségben fogyasztott, nehezen emészthető táplálék tulajdonképpen emésztőenzim hiányt hoz létre, ami nemcsak hasnyálmirigyünkre van rossz hatással, hanem igen kellemetlen tünetekkel is járhat (például: émelygés, bélgázok fokozott termelődése, hasfájás). Az úgy nevezett relatív emésztőnedv hiányt egyébként természetes emésztőenzimeket tartalmazó gyógyszerrel lehet pótolni, de elsősorban megelőzéssel érdemes elkerülnünk a kellemtelen gyomorbántalmakat.

Fotó:
pixabay.com

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

Az elektromos cigi káros hatásai

Az elektromos cigaretta egyszeri használata is ártalmas és bajt okozhat, ennek ellenére nagyon népszerű: több millió ember érintett. Akik ezt az eszközt használják, vagy csak kipróbálták, azoknál egy nagyon veszélyes betegség kockázata nő meg. Az elektromos cigi káros hatásait vizsgáljuk.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.