Menü

Óh, te drága Klementin(a)!

A déli gyümölcsök egyik legfinomabbika, és végre itt a szezonja. Gyerekek, felnőttek kedvence a mandarin.

A mandarint sokan szívesebben fogyasztják, mint a narancsot. Egyrészt, mert könnyebben pucolható, másrészt, mert édesebb, ráadásul a narancs gerezdjeit beborító hártya sokszor rághatatlan problémát okoznak a fogyasztóinak, míg ez a mandarin esetében elenyésző esetben fordul elő.

Ahogy azt az ország Bálint gazdája, dr. Bálint György is elmondta, a déli gyümölcsök, köztük a mandarin fogyasztása, igen egészséges. A kutatók azt is bebizonyították, hogy a déli gyümölcsöket rendszeresen fogyasztók körében kisebb a kockázata a rákos megbetegedéseknek, erős antioxidáns, lúgosító hatása, valamint magas bioflavonoid tartalma miatt.

A mandarin Kínában és Vietnámban őshonos, Európába csak a XIX. század elején jutott el, míg Amerikába csak ennek a századnak a közepén. A mandarin testvére az úgynevezett klementin. Ez mindössze abban különbözik a mandarintól, hogy nincs benne mag. A nevét pedig Clement atyáról kapta, aki a narancsból és a mandarinból nemesítette.

A mandarint már a népi gyógyászat is jól ismerte, elsősorban lázas betegeknek ajánlották a fogyasztását,akiket a kiszáradástól óv. Hurut, köhögés esetén is hatásos, erősen köptető.

Magas C-vitamin és egyéb ásványi anyag tartalma miatt erősíti az immunrendszert, vitalizál. A benne található sok-sok A-vitamin gyulladáscsökkentő. Többek között magas rost tartalma miatt is jótékonyan hat az emésztésre, májtisztító hatású, sőt a hasmenés ellen is ajánlott.

A mandarinról tudni kell még, hogy csökkenti a koleszterin szintet, ugyanakkor támogatja az erek, vénák helyes működését, meggátolja a vérrögképződést, sőt a szívműködést is segíti. Baktérim- és vírusölő hatású. A héjából májtisztító főzet készíthető. 

Fotó:
pixabay.cm

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.