Menü

Egészséges ételek – vagy csak reklám az egész? A reggeliző gabonapelyhek

Az előzőekben megvizsgáltuk a reklámokkal leginkább megtámogatott ételeket és italokat, így foglalkoztunk a teljes kiőrlésű gabonafélékből, és a növényi olajokból készült ételekkel, nagyító alá tettük a gyümölcsleveket és sportitalokat, valamint a népszerű müzli szeleteket. Megkíséreltük, hogy felfedjük, számunkra megfelelő táplálékot nyújtanak-e.  Mai rohanó világunkban az egyszerűen és gyorsan elkészíthető, ízletesnek számító reggeli gabonapelyhek is nagy népszerűségre tettek szert. Tudhatjuk-e, hogy tényleg hasznosak, avagy sem szervezetünk számára…

Ahogy a régi mondás is tartja: „Ha egészséges akarsz lenni, reggel úgy egyél, mint egy király, délben, mint egy polgár, este, pedig mint egy koldus.” Mégis sokan egy tál gabonapehellyel kezdjük a napot… Korábban említettük, hogy számos egészségesnek hitt élelmiszer sokszor nem felel meg annak, amit a reklámokkal teletűzdelt élelmiszeripar állít. Tudományos okokkal magyarázható, hogy mely élelmiszerek jók az szervezetünknek, s melyek nem…

Azonban életmódunkból fakadóan a legtöbben szeretjük a napi étkezést gabonapelyhekkel, kezdeni. Ettől függetlenül jó, ha tisztában vagyunk vele, hogy néhányukban nagy mennyiségű olyan összetevő is van, amire szervezetünknek koránt sincs akkora szüksége, mint azt, ahogy egyes reklámok sugalmazzák. A legnagyobb probléma egyedül az, hogy szinte mindegyik gabona alapú. Néhányukban találtak már növényvédő szerek maradványait, egészségkárosító vegyszereket és géntechnológiával manipulált alkotókat is. de azért többségében nem ez a jellemző. Egyet azonban érdemes mindenkinek megfontolni: ha nem fogyasztunk teljes értékű reggelit vagy állandóan gyümölccsel és gabonapelyhekkel helyettesítjük, a szervezet lassan lemerül, hiszen testünk amúgy is egész délelőtt természetes méregtelenítési ciklusban van.

Akkor most mi is a helyzet ezzel a „király – polgár – koldus étkezéssel? Nos, az új kutatások azt eredményezték, ami az előbb említett régi hagyományoknak az ellenkezőjét mutatja, vagyis, hogy a reggeli kihagyása később csökkenti az éhségérzetet, stimulálja az anyagcserét, s nem utolsó sorban állandó nívón tartja a vércukor- és az inzulinszintet egész nap. Az időszakos böjtök segítenek megszüntetni az ételek utáni olthatatlan vágyat, valamint megteremtik az esélyt az ideális testsúly elérését. Ma már rengetegféle reggeliző gabonapehely létezik, a lényeg az, hogy ezekből azért érdemes otthon tartani 2 – 3 félét is. mert így a választékos ízek mellet egyáltalán nem válik unalmassá! Jó reggel(i)t mindenkinek!...

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.