Menü

Kezelhető, de nem gyógyítható

Ezzel a kellemetlen bőrbetegséggel azért is nehéz meg tanulni együtt élni, mert bár nagyon sok embert érint, mégis társadalmi tévhitek övezik, amelyek gátolják az elfogadást és fokozzák a beteg szégyenérzetét.

Igen, sokakat érint a pikkely sömör, az európai lakosság 1-2 százalékát, Magyarországot nézve ez körülbelül 150 ezer embert jelent. Olyan bőrbetegségről van szó, melynek oka egyrészről genetikai hajlamra, másrészről pedig káros környezeti hatásokra vezethető vissza. Ez azt jelenti, hogy a meglévő hajlam és valamilyen stressz-hatás együttesen okozza ezt a kellemtelen tünetekkel járó bőrbetegséget. Ha valaki örökli a betegségre való hajlamot, és élete során elszenved egy lelki traumát, vagy például valamilyen fizikai sérülést(műtéti heg), akkor nagy valószínűséggel megjelennek bőrén a pikkely sömör tünetei.

És hogy cáfoljuk a betegséget övező tévhiteket, mindjárt le is szögezzük, hogy nem fertőző betegségről van szó. Sajnos azonban nem gyógyítható, viszont egyre jobb módszerek segítségével kezelhető, és átmenetileg tünetmentességet is el lehet érni.

Tulajdonképpen bizonyos immunrendszer változások hatására a bőrön (általában először a térd és a könyök körül) száraz, hámló, vörös és viszkető foltok jelennek meg.

Az enyhébb tünetek kenőccsel is kezelhetőek. Súlyosabb esetben komplex fényterápia javasolt. Az újabb fényterápiás eljárások a holt- tengeri kezeléshez hasonló hatásúak. Lényege, hogy az UV fény és a sós víz pozitív hatásaira épülnek. Az UV fény regenerálja az elváltozott bőrfelületet, a só egyrészről leszedi a pikkelyes részeket, másrészről a magnézium só csökkenti a gyulladást. A jó hír az, hogy a fényfürdős kezelést a Társadalom Biztosító is támogatja, így évi 25 kezelés mindenkinek biztosított.

Ez a bőrbetegség (ahogyan már említettük) összefügg az immunrendszer állapotával. Immunrendszerünk működését pedig a különböző stressz-hatások negatívan befolyásolhatják. Ezért a pikkely sömörben szenvedők tapasztalhatják, hogy a stresszes életmódnak nemcsak a betegség kialakulásában, hanem a tünetek rosszabbodásában is szerepe van.

Ez a bőrbetegség nemcsak kellemetlen tüneteket jelent, hanem esztétikai problémákat is okoz. Sajnos a társadalmi megbélyegzés csak tovább növeli a szégyenérzetet, amely előbb-utóbb elszigetelődéshez vezet. A pikkely sömörben szenvedők egyébként teljes, aktív életet tudnak élni (a tüneteket szinten tartása mellett), de csak akkor, ha hagyjuk, és a megbélyegzéssel nem állítunk plusz akadályokat.

Fotó:
orvoslexikon.hu

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.