Menü

Macskamézet az idegekre

A népi gyógyászat egyik közkedvelt gyógy- és fűszernövénye az évelő citromfű. A híres svájci orvos, Paracelsus szerint a hosszú élet titkát rejti magában. Lehet, hogy 120 évig akkor sem élünk, ha mindennap fogyasztjuk, viszont remek lesz tőle az étvágyunk az idegrendszerünk is stabil lesz, sőt herpeszünk sem lesz. Hogy mire jó még a citromfű? Mindjárt kiderül.

A citromfű egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy ha megdörzsöljük a leveleit kellemes, citromos illatú lesz tőle a kezünk. Ez a benne rejlő sok-sok illóolajnak köszönhető. A citromfűből kinyert illóolaj nemcsak erről híres, hanem igen kiváló vírus-, gomba- és baktériumölő hatásáról is. Éppen ezért már az ókorban is használták csípések, harapások esetén. Manapság a gyógyszeripar is felfedezte magának és az illóolajából, valamint a leveleiből herpeszölő szert készítenek.

A citromfű Ázsiában őshonos növény, szerzetesek hozták Európába. A IX. században Nagy Károly olyannyira megkedvelte a belőle készült teát, hogy elrendelte a termesztését is. Jelenleg egyébként a legnagyobb citromfű ültetvényeket Spanyol- és Franciaországban találjuk. Hazánkban főleg a kiskertek és balkonládák egyik közkedvelt növénye. A népgyógyászat úgy tartja, illata elriasztja a szúnyogokat is, ezért a régi parasztházaknál az ablak alá ültettek belőle.

A citromfüvet főleg depresszió, stressz, állandó idegesség és álmatlanság esetén ajánlják. A belőle készült teát kúraszerűen kell alkalmazni ilyen esetekben és négy-hat héten belül a panaszok teljesen megszűnnek.

Azt már kevesen tudják, hogy a gyomor egyik legjobb barátja. Gyakorlatilag mindenféle gyomorbántalom esetén fogyaszthatjuk a javulásban bízva, legyen az puffadás, gyomorrontás, savtúltengés, hányinger, ráadásul erős szélhajtó is.

A népnyelv másképpen mézfűnek, méhfűnek, citromszagú melisszának, vagy macskaméznek is hívja. Köztudott még erős szívnyugtató hatása, de epe- és májbántalmak, menstruációs görcsök, megfázás esetén is használjuk bátran a teáját. Igen jó étvágygerjesztő is.

A citromfüvet fürdőzéskor is bevethetjük. Ilyenkor 10 evőkanálnyit forrázunk le egy liter vízzel, majd tíz perc után öntsük a forrázatot a fürdővízbe. Szívjuk magunkba az illatát és élvezzük ki minden percét. Az egyik legjobb relaxációs fürdők egyike.

Fotó:
pixabay.com

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Hogyan hat a nikotin a szervezetünkre?

A cigaretta elszívása során belélegzett füst 90%-a a tüdőbe jut, innen a vérbe kerül és 8 másodperc múlva eléri az agyat; olyan gyorsan, mint egy vénás injekció.

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?