Menü

A fekete bodza

A fekete bodza sok kertben megtalálható, sőt, elszórtan az utak mellett is gyakran láthatjuk, mivel egy rendkívül igénytelen növény, amelyet, ha nem gondozunk túl sűrűn, akkor is remekül érzi magát. Persze mutatós, kellemes illatú növény, mely nyár elején virágzik, nem csak díszként állja meg a helyét. Termését és virágát is felhasználhatjuk, ráadásul egészségünk is meghálálja, ha így teszünk.

Virágából teát és szörpöt, terméséből teát, szörpöt és lekvárt is készíthetünk. A terméséből készült lekvár egyébként az 1900-as évek elején érvényben lévő Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepelt, főként hashajtó tulajdonsága miatt. Ezen kívül a belőle készült tea főként meghűléses betegségeknél került elő a házi orvosságok közül.

Mielőtt kitérünk arra, hogyan készíthető a bodza részeiből gyógyhatású készítmény, nézzük meg, milyen egészségügyi hatásai ismertek ennek az egyszerű, ám annál nagyszerűbb növénynek. Gyulladáscsökkentő, valamint immunrendszert erősítő hatását igazolták kísérletesen, azonban a hagyományos, nép gyógyászatban számos más, igaz nem bizonyított tulajdonsága miatt is alkalmazzák. Tartalmaz antioxidánsokat is, melyek kétségkívül hozzájárulnak a gyulladásos folyamatok csökkentéséhez, valamint szervezeten kívüli vizsgálatokban vízhajtó tulajdonságot is felfedeztek benne.

Virágából készülhet tea, melynek izzasztó, lázcsillapító, gyulladáscsökkentő, antibakteriális és vízhajtó tulajdonsága is van. Leggyakrabban meghűléses tünetek enyhítésére alkalmazzák. A tea elkészítéséhez nagyjából 2,5 gramm aprított bodza virágra van szükség, melyet 1,5 dl vízzel leforrázunk és 15 percen át kevergetünk. Ha kihűlt, leszűrve fogyasztható, de legfeljebb naponta háromszor fogyasszuk, valamint várandós édesanyák és gyermekek esetében kerüljük. A teának gyenge köptető hatása is van.

A bodza terméséből lekvár, szörp és tea is készülhet, ám a leggyakoribb felhasználási mód a lekvár. A bodza termése bogyótermés, jellegzetes savanykás és édes ízű. Tartalmaz antocianidint, mely egy erős antioxidáns, emellett rengeteg vitamint és ásványi anyagot is, ráadásul magas a glükóz-, fruktóz- és pektintartalma is. Hasonló tulajdonságok jellemzők a termésre is, így megfázásra, illetve hashajtóként gyakran alkalmazzák, bár gyógyászati céllal érdemes teát készíteni belőle, mivel a meleg ital nyugtatóan hat a gyulladt torokra is.

Magunk is gyűjthetünk a növény virágából és terméséből, azonban nem árt odafigyelni arra, honnan szerezzük be ezeket. Kerüljük az utak mellett és forgalmas környéken termő bodzabokrokat, ugyanis a kipufogógázból rárakódhatnak káros anyagok. Az is fontos, hogy a növény levelei, ágvége és ágai nem fogyaszthatók, tehát ezeket mindenképpen vágjuk le teljesen, mielőtt felhasználnánk bármilyen részét. Ha lekvárhoz szeretnénk termést gyűjteni, várjuk meg az ősz beköszöntét, mivel csak a teljesen érett bogyók fogyaszthatók, az éretlen termés hasmenést és hányást is okozhat, különösen kisgyermekek esetében.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.