Menü

Tökéletes esti nasik

Nem igaz, hogy semmit sem szabad lefekvés előtt enni, viszont egyáltalán nem mindegy, hogy mit fogyasztasz. Ha korán szoktál vacsorázni, akkor előfordulhat, hogy mire alvásra kerül a sor, annyi idő eltelik, hogy korgó gyomorral fekszel az ágyban. Ilyenkor választhatsz, hogy megpróbálsz éhesen elaludni vagy eszel gyorsan valamit, ami csillapítja az éhségedet.

A triptofán olyan esszenciális aminosav, amely hozzájárul a stressz, a szorongás és az alvászavarok leküzdéséhez. A melatonin a belső órát szabályozza, segít lerövidíteni az elalváshoz szükséges időt, az egészséges bioritmus fenntartásáért felel. A kalcium pedig átalakítja a triptofánt melatoninná. A legtöbb triptofán a teljes kiőrlésű gabonában található, a melatonin egyik legjobb forrása a zab, a kalciumot pedig zsírszegény tejtermékekkel érdemes a szervezetbe juttatni.Az előbbiek mellett még a magnézium és a kálium fogyasztása ajánlott az esti órákban. Előbbi a stressz leküzdésében segít, nyugtató hatása van, utóbbi pedig az éjszaka jelentkező izomgörcseket szünteti meg. A kálium és a magnézium legjobb forrása a banán, érdemes egy pár karikát megenni elalvás előtt, ha ilyen problémákkal küzdesz.

Az előbbiekből adódóan ezeket érdemes/szabad este nassolni:

teljes kiőrlésű gabonából készült ételek, például keksz, pirítós

zabfélék, például zabkása

barna rizs

sovány tejtermékek: tej, joghurt, túró, zsírszegény sajt

banán a káliumtartalom miatt

mogyoróvaj, ugyanis triptofánban gazdag

alacsony kalóriatartalmú zöldségek, uborka, brokkoli, zeller, zöldsaláta

magvak közül a lenmag a legjobb választás

húsok közül a triptofánban gazdag pulykát vagy a magas fehérjetartalmú lazacot érdemes fogyasztani

gyümölcsök közül a cseresznye a legjobb választás, ugyanis megemeli a melatonin hormonszintjét a szervezetben

A magas cukortartalmú ételek sem ajánlottak este, feltöltik energiával a szervezetet, nehezebb lesz elaludni utánuk, így a gyümölcsök fogyasztása sem a legjobb ötlet - leszámítva a fentebb említett banánt és cseresznyét. Csokoládét nem csak a cukortartalma miatt nem szabad enni, koffeint is tartalmaz, sőt, egy teobromin nevű anyag is található benne, amely növeli a mentális aktivitást és vízhajtó hatású.

Bár zsírszegény sajtokat érdemes enni lefekvés előtt, zsíros, érett sajtot nem szabad fogyasztani, ugyanis magas a tiramin tartalma. A tiramin egy olyan aminosav, amely a vérnyomás ingadozását okozhatja, ezzel fejfájást vagy migrént idézhet elő. Tiraminban gazdag sajtok például a kéksajt, a parmezán, a mozzarella vagy a cheddar.

Azt is meg kell válogatni, mit iszol este, természetesen sem a magas koffeintartalmú kávét, sem alkoholt nem ajánlott bevinni a szervezetbe. Utóbbi növeli a pulzusszámot, illetve vízhajtó, így semmiképp sem szabad lefekvés előtt inni.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.