Menü

Agyvérzés – így ismerd fel és cselekedj

Az agyvérzés, másnéven stroke egy nagyon súlyos kórkép, melyet, ha nem ismerünk fel időben és nem fordulunk azonnal orvoshoz, akkor komoly szövődményekkel is szembe kell néznünk. Az alábbi jelekre érdemes odafigyelni, hogy időben cselekedhessünk.

Az agyvérzés az esetek túlnyomó részében akkor alakul ki, amikor valamilyen érelzáródás, vérrög megakadályozza a vér áramlását az agyban. Vannak bizonyos kockázati tényezők, amik hajlamosabbá teszik az embert arra, hogy ilyen jellegű problémával találják szemben magukat. A legfontosabb ilyen életmódbeli tényezők közé tartozik a gyakori alkoholfogyasztás, a dohányzás, a túlsúly, a cukorbetegségek egyes formái, a kezeletlen magas vérnyomás, a túl magas koleszterinszint, vagy az egészségtelen, mozgásszegény életmód. Ide vehetjük azokat a sportokat is, ahol több ütés érheti testrészeinket, főleg a fejünket és nincs megfelelő védelem ennek kiküszöbölésére.

Vannak olyan előjelei az agyvérzésnek, melyek már napokkal vagy órákkal a baj érkezése előtt figyelmeztethetnek bennünket. Ezek a tünetek lehetnek hirtelen fellépő erős felfájás, melyhez nyaki merevség társulhat, szédülés, koordinációs képesség elvesztése, egy oldalra kiterjedő zsibbadás vagy elgyengülés, a beszédben és annak felfogásában fellépő zavartság, látászavarok, vagy akár teljes látásvesztés is.

Beszélhetünk vértelen és vérzéses stroke-ról. A vértelen fajtának kétféle típusát különböztethetjük meg, a trombikus- és az embóliás stroke-ot. A trombikus stroke-nál a vérrög helyben, rögtön az agyban keletkezik, azonnal elzárja az utat, így az agy bizonyos területei oxigén- és a tápanyaghiány miatt elhalnak. Az embolikus stroke esetében a vérrög nem az agyban keletkezik, hanem a testen belül máshol, majd az érhálózaton keresztül az agyi erek valamelyikében akad el. A vérzéses stroke akkor alakul ki, ha valamelyik ér megreped, azáltal tetemes mennyiségű vér kezdi nyomni az agyat, illetve a szakadt ér körüli érhálózatot.

Amennyiben sikerül felismerni a tüneteket, azonnal hívjunk mentőt, mondjuk el, hogy milyen tüneteket tapasztalunk. A hívás közben helyezzük nyugalomba a beteget, ha lehet, akkor félülő helyzetbe, ruháján lazítsunk. Amennyiben görcsroham alakul ki, védjük fejét a rázkódástól, ütődéstől. Féloldali gyengeség, vagy mozgásképtelenség esetén helyezzük stabil oldalfekvésbe, hogy épp testoldala felfelé legyen.

Ez azért nagyon fontos, mert a bénult oldallal ellenkező oldalon keletkezik ilyenkor az agyi probléma, így a vérzéscsillapítás is könnyebb lesz. Maradjunk kapcsolatban a mentőszolgálat diszpécserével, kövessük tanácsait, amíg a mentők kiérkeznek a helyszínre, akik megkezdhetik a szakszerű ellátást és korházba szállítást, ami minden esetben indokolt.

Az agyvérzés, stroke nagyon súlyos egészségben bekövetkező problémákkal járhat, legrosszabb esetben halálos kimenetelű is lehet. Figyeljünk oda életvitelünkre, az árulkodó jelekre, nem csak magunkon, hanem a környezetünkben élő embereknél is, és tartsuk észben, hogy hogyan kell segítenünk ilyen esetben, mert ezzel életet is menthetünk.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.

Szebb bőr, kevesebb pattanás!

Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?