Menü

Mire jó a sóbarlang?

A sós levegő számos pozitív egészségügyi hatását már az ókorban is ismerték. Az 1800-as évekből is találtak feljegyzéseket, melyekben megemlítik, hogy a sóbányákban dolgozók között nagyon kis számban fordultak csak elő légúti megbetegedések. Természetesen ma már kutatásokkal is bizonyították a sós levegő jótékony hatását a szervezetünkre, legyen szó légúti problémákról vagy akár bőrbetegségekről.

A teljesség igénye nélkül lássuk tehát a só jótékony hatásait. Elsősorban a légutakra kifejtett hatása miatt alkalmazzák, ez pedig egészen pontosan a tüdő és a hörgők tisztítása, lerakódott váladék fellazítása, valamint a száraz köhögés kialakulásának megelőzése. Ennek köszönhetően nagyszerű segítség lehet a sóterápia asztma, idült légcsőgurut vagy pollenek okozta allergia kezelésében. Természetesen egyéb, a légutakat érintő betegségek kezelésében is hatékony, mint például az arcüreggyulladás, a hörghurut, a szénanátha vagy a COPD.

Általánosságban fertőtlenítő, tisztító és vízlágyító hatása van a sónak, valamint bármilyen meglepő – hiszen a sóról azt gondolnánk szárítja a bőrt – de ápolja és védi a bőrt. Jó hatással van a méregtelenítésre és a hormonháztartásra is, így nem csak meglévő betegségek esetén ajánlják, egyszerűen egészségünk megőrzése végett is érdemes lehet ellátogatni egy sószobába.

A visszér és hajszálrepedések kialakulását is megakadályozza, valamint fontos szerepe van az idegsejtek közötti összeköttetések működésében. Nem véletlen, hogy gyakran ajánlják idegfájdalmak és reuma kezelésének kiegészítéseként. Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy a sóterápia várandósok számára is alkalmazható, sőt, kisgyermekek is részt vehetnek rajta.

De mégis hol van lehetőség ilyen sóterápiára? Szerencsére már rengeteg városban elérhető ez a terápia, ráadásul több lehetőség közül is választhatunk. Ha találkoztunk már a sószoba, sókamra és sóbarlang kifejezésekkel, felmerülhet bennünk a kérdés, hogy mégis mi a különbség közöttük? Tulajdonképpen semmi, mindössze a méretük és kialakításuk tér el. A sóbarlang – ahogy a neve is mutatja – egy természetes képződmény, melynek kialakulásában nem volt szerepe az embernek. A sókamra és a sószoba kisebb, mesterségesen létrehozott „sóbarlangok”, melyeket sótéglából építenek, valamint sós víz párologtatásával, sólámpásokkal és só porlasztásával tesznek még hasonlóbbá a sóbarlangokhoz. A sókamra a legkisebb, jellemzően egy személy befogadására alkalmas, míg a sószobában akár több ember is kényelmesen elfér.

Ha úgy döntenénk, kipróbáljuk a sóterápiát, érdemes több alkalommal is részt venni rajta, mivel jellemzően több alkalom után, rendszeres alkalmazás esetén várható javulás. Ne felejtsük el, hogy ez nem egy gyógymód, mindössze egy kiegészítő kezelés, mely felgyorsíthatja a gyógyulást és megelőzhet egyes légúti megbetegedéseket.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.