Menü

Mi az a lapacho tea?

A lapacho fa Dél-Amerikában őshonos, főként Brazília, Észak-Argentína, Paraguay és Bolívia területén használják fel gyógynövényként. Eredetileg az itt élő őslakosok alkalmazták főzetként, melynek számos pozitív egészségügyi hatása van. A fa belső kérgéből készült gyógytea nem tartalmaz koffeint, mivel nem tea növényről van szó, - hanem valójában a szivarfélék családjába tartozik - valamint rengeteg vitamin, nyomelem és ásványi anyag található benne. Ilyen például a B-vitamin, C-vitamin, kalcium, foszfor, magnézium, kálium, szilícium és mangán.

A bennetalálható hasznos tápanyagok mellett antibakteriális és gombaölő hatóanyagokat tartalmaz, alkalmazzák például Candida kezelésére is, de általános fertőzésekkel szemben is hatásos.

Fogyasztását általában megelőző jelleggel javasolják, főleg vírusos, náthás időszakban. Adagolását tekintve napi két csészével ajánlott fogyasztani. Főként immunerősítő, bélműködést segítő és gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt fogyasztják, de fájdalomcsillapító, valamint lázcsillapító hatása is ismert.

Szakértők szerint hatékony onkológiai kezelések kiegészítéseként is, mivel támogatja a szervezetet a hosszantartó kemoterápia alatt, azonban nem érdemes nagy mennyiségben fogyasztani, mivel a nem kívánt mellékhatások túlsúlyba kerülhetnek.

Elkészítése során van néhány dolog, amire fontos odafigyelni. Ilyen például az, hogy nem szabad agyag edényben főzni. Használjunk fém lábast, öntsünk bele 1 liter fizet, majd amikor már forr, tegyünk hozzá 4 evőkanál lapachot. Ezután forraljuk még további 5 percig, vegyük le a tűzről és hagyjuk állni 15-20 percet. Ezután már fogyasztható is, azonban szintén egy fontos részlet, hogy miután elkészült a tea, nem szabad termoszban tárolni és újra sem szabad melegíteni a teát, de jó hír, hogy hidegen és melegen egyaránt fogyasztható és hatékony. Ízesíthetjük is tetszés szerint, főleg mézzel, de nádcukorral vagy agave sziruppal is kipróbálhatjuk.

Fogyasztása kúraszerűen történik, tehát 2-3 hét napi fogyasztás után érdemes legalább egy hónap szünetet tartani. Ha vérhígítót szedünk vagy vérhígító hatású gyógyszert vettünk be (pl. aszpirin), akkor érdemes kerülni a fogyasztását. Várandós és szoptató kismamák számára szintén nem javasolt, valamint alacsony vérnyomás és elégtelen szívműködés esetén is kerüljük a lapacho kúrát.

Mivel túladagolása lehetséges, fontos, hogy betartsuk a fogyasztásra vonatkozó szabályokat. Ha hányingert, hányást vagy orrvérzést tapasztalunk, mindenképpen függesszük fel a kúrát és keressük fel orvosunkat.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.