Menü

Miért dőlünk be a csaló üzeneteknek és mit kell tenni, ha megtörtént a baj?

Miért dőlünk be a csaló üzeneteknek és mit kell tenni, ha megtörtént a baj?

Manapság nagyon gyakoriak sajnos az internetes, telefonos csalók, akik emailben, sms -ben próbálnak meglopni bennünket. Az egyik csalássorozat az egyre népszerűbb házhozszállítást igyekszik kihasználni, s a posta, egyéb szolgáltatók, vagy a különböző futárszolgálatok k nevében küldenek üzeneteket.

Talán már találkoztunk olyan értesítéssel, hogy „megérkezett a csomagja”, s minden - csomagunk nyomkövetésére felszólító SMS - tartalmaz egy linket, amelyet megnyitva látszólag egy ismert futárszolgálat oldalára kerülünk, ahol máris vadásznak az adatainkra, például azzal, hogy felhívják figyelmünket egy alkalmazás telepítésére, amely kártevőt tartalmaz. Fontos, hogy ezt semmiképp se tegyük meg.

Mit tegyünk, ha ilyen SMS-t kapunk?

A tapasztalatok eddig azt mutatják, hogy az SMS megnyitása önmagában nem veszélyes. Több esetben a link megnyitásakor maga a böngésző figyelmeztet, hogy az adott weboldalt már többen is gyanúsnak jelentették. A legbiztosabbak pedig a naprakész vírusvédelmi programok, melyek segítenek elhárítani az ilyen jellegű veszélyeket.

A rendőrség több pontban összefoglalta, hogyan lehet a legegyszerűbben elhárítani az efféle csalásokat.

alaposan gondoljuk át, hogy rendeltünk-e bármit is online, és azzal kapcsolatban várunk-e tájékoztatást!
semmiképpen se kattintsunk az üzenetben szereplő linkre!
ha esetleg mégis telepítettük a vírust, mielőbb végezzük el a telefon gyári visszaállítását!
változtassuk meg gyakran jelszavainkat.

Hogyan válunk mi magunk is fertőzőkké?

Sajnos azért terjed gyorsan, mert hozzáfér a névjegyzékünkhöz és az áldozatok telefonjairól továbbküldi a csaló üzeneteket. Előfordult velem gyakran, hogy emailben kértek tőlem csekkbefizetést, elmaradt számlák rendezését, a valódi felülethez megtévesztésig hasonló formátumú emaillel, logóval.

Hogyan tudjuk felismerni, hogy egy email csalók tollából származik?

Nos magyartanárként elsősorban ami számomra intő jel, a hibás helyesírás, a hiányzó ékezetek, az idegen domain név. Ekkor mindig gyanakodjunk.

Kik állnak a háttérben? A küldő telefonszámok és az sms-ekben lévő linkek nem kötődnek konkrét csalókhoz: a bűnözők anonimizálják mozgásukat, szinte lehetetlen azonosítani őket. Szakértők szerint nemzetközi bűnözői csoportról van szó, melyben több ország érintett.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.