Menü

Elektromos vagy hagyományos fogkefe?

Bár a hagyományos fogkefék még napjainkban is nagy népszerűségnek örvendenek, sok szakember szerint az elektromos fogkefe sokkal hatékonyabb a fogak és szájüreg tisztántartásában. Az első sörtés fogkefét Kínában készítették és szőrből készült, egészen pontosan vaddisznószőrből. Ezeket egy bambuszdarabra vagy csontra erősítették, amivel hasonló funkciót látott el, mint a napjainkban is használatos hagyományos fogkefe. Az első elektromos fogkefe meglepő, de már 1959-ben piacra került. Ezekből ma már létezik cserélhető fejű és fix, de lehetőség van alternatív szájhigiéniás termékek használatára is, mint például az interdentális fogkefe, az ujjra húzható fogkefe, valamint a rágható fogkefe.

Korábbi felmérések alapján nem bizonyult hatékonyabbnak az elektromos fogkefe a hagyományosnál, ezt pedig azzal magyarázzák, hogy a fogmosás hatékonysága valójában a technikán múlik. Ezzel az eredménnyel azonban ellentétes sok szakember véleménye – valamint a tapasztalatok is -, miszerint az elektromos fogkefe használatával sokkal kevesebb fogkő alakul ki, valamint általánosan tisztábbnak érződnek a fogak. Természetesen itt sem elhanyagolható a megfelelő technika, azonban a mai készülékek közül már sok 3D-s fogtérképpel van felszerelve, ami azt jelenti, hogy valós időben nézi a fogmosást és jelez, ha kihagytunk egy részt vagy alaposabb mosásra van szükség bizonyos területeken. Talán ez lehet az egyik oka annak, hogy az elektromos fogkefe használata hatékonyabbnak tűnhet.

A hagyományos fogkefék közt is bőséges választék áll rendelkezésre. Különböző nyelv- és ínytisztító sörtékkel felszerelt, recés, gumis, aktív szenes és még sok más fajta fogkefe kapható, mindenkinek az egyéni igényeire szabva. Megfelelő technikával ez is lehet épp oly hatékony, mint az elektromos fogkefe, valamint nagy előnye, hogy olcsó és nem szükséges hozzá energiaforrás. Fontos azonban, hogy megfelelő keménységű legyen a sörtéje a fogkefének, mivel, ha túl puha, nem távolítja el megfelelően a lepedéket, azonban a túl kemény sörtéjű sem szerencsés, mivel könnyen árthatunk vele a fogínynek és a fogzománcnak.

Bár az elektromos fogkefék mára széles körben elterjedtek és nem számítanak luxuscikknek, kétségkívül magasabb árfekvésű kategória, mint a hagyományos társai. Az elektromos fogkefe fejét is cserélni kell bizonyos időközönként, valamint áramot is használunk, amikor töltjük – kivéve az elemes modelleket –. ám ha hosszú távon jobb szájhigiéniát érhetünk el vele és megspórolhatjuk a fogorvosi költséget, talán érdemesebb váltani, ha lehetőségünk van rá.

Sült csirke aroma, fűszag, szalonnaillat

Sült csirke illatú parfümöt dob piacra a KFC – olvastam a minap a neten. Picivel több mint ötezer forintnak megfelelő összegért bárkinek olyan illata lehet, mint a KFC-s bundának. Meghökkentő illatok a világ minden tájáról mai cikkünkben!

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.