Menü

Lehetséges megoldások kóros álmatlanság ellen

Sokaknak ismerős lehet az az éjszakai állapot, amikor alvás helyett csak forgolódik és bámulja a plafont. Az alvászavar egyik leggyakrabban előforduló fajtája az inszomnia, vagy más néven álmatlanság. Ez az elégtelen alvás a felnőtt lakosság egynegyed részét érintette már alkalmanként, 10 százalékánál pedig folyamatos, súlyos inszomnia áll fenn, mely kezelést igényel.

Hiba az álmatlanságot csupán éjjelente előjövő problémának tekinteni, mert ez a betegség 24 órás küzdelem. Az alvászavar kihat a nappali éberségre és a hangulatra is, így memória- és koncentrálási zavarhoz, krónikus fáradtsághoz, depresszióhoz, szorongáshoz vezethet. Az inszomniák többsége másodlagos, azaz valamilyen testi vagy lelki betegség, pszichés állapot, kémiai anyag, életmódbeli vagy környezeti tényező a kiváltó oka. Kétféle terápiás irány létezik, a gyógyszeres és a nem gyógyszeres kezelés, de előfordulhat a kettő kombinációja is.

Hatékony stresszkezelés

Kétségtelen, hogy a stressz az egyik leggyakoribb oka az éjszakai alvászavaroknak. Stresszes szituációk hatására szervezetünk epinefrint és norepinefrint termel, melyek idővel kiürülnek szervezetünkből, krónikus stressz esetében ugyanakkor kortizol szintünk folyamatosan az egekben van, ami egyéb egészségügyi problémák mellett inszomniát is eredményez. A stresszkezelésre jó megoldás a rendszeres testmozgás, a jóga, a tai chi, de sokaknak a futás is tökéletesen megfelel, hogy nyugodtabb legyen az éjszakájuk.

Kevesebb alkohol, koffein, nassolás

Az alkohol segít ellazulni, de nem igaz ez akkor, ha aludni szeretnénk. Az elfogyasztott alkohol mennyiségétől függően agyunk közel 25 mini ébredésen megy keresztül éjszaka, melyekre nem is emlékszünk, de a nyugodt pihenés elmarad. A túlzásba vitt kávéfogyasztás sem segít, inkább csak fokozza a szorongást, ez pedig pánikrohamokhoz és az álmatlansághoz vezethet. A lefekvést megelőző 2-3 órában már se vacsora, se nassolás ne legyen.

Írj naplót

A rendszeres naplóírás nem csak a tinilányok kiváltsága. Napi öt perc naplóírás elalvás előtt, segít az álmatlanság csökkentésében. A kísérlet szerint az is segít, ha összeírjuk tennivalóinkat másnapra, így kevésbé tart ébren minket, hogy azon gondolkodunk, mennyi mindent kell majd elvégeznünk. Emellett általánosan is szorongáscsökkentő, ha elkezdünk hálanaplót vezetni: minden este leírunk 5 dolgot, amiért aznap hálásak lehetünk.

Persze az okostelefonok korában már írni sem kell, elég csak felmondani a telefonra, és amint kimondjuk, már az is nyugtatóan hat az állapotunkra.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.