Menü

A kávé hizlal? Avagy a kávé és a diéta

Természetesen a kérdésre a válasz nem olyan egyszerű. Milyen kávé, mivel isszuk, mennyit iszunk…Egy üres presszó nem annyi kalória, mint egy tejszínhabos, cukros frappé, mely épp 470 kalóriával több, mint tej és cukor nélküli fekete társa.

Az igaz, hogy a kalóriákat meginni is lehet, nemcsak megenni, s számtalan ital rejt rengeteg cukrot, gondoljunk csak a cukorral teletömött rostos vagy szénsavas üdítőitalokra, kalóriadús zacskós levesekre, cukros teákra, kakaóra, cukros tejeskávéra, szörpökre, különféle alkoholokra, szirupos koktélokra, s még sorolhatnám.

Még a 100%-os narancslé is hizlal, bár egészségesnek tűnik, sok cukrot és kalóriát tartalmaz.

A kávézás, mint olyan, nem ellensége a diétának, fogyókúrának csak nem mindegy, hogy az élénkítőnek szánt italt hogyan fogyasztjuk.

Szirup és tejszínhab nélkül szinte alig tartalmaz kalóriát. Olyan, mint a saláta. Aki szeretné megtudni, hogyan hizlalhat egy saláta, az tegyen rá mindenféle zsíros, cukros öntetet, s máris sokszorosát viszi be a kalóriáknak, pedig „csak” saláta.

Ha egy csokiöntettel, kekszdarabokkal és tejszínhabbal tálalt csábító frappé bűnbe visz, akkor sajnos többletkalóriákkal számoljunk, a napi kalóriaszükséglet harmadával… az szinte egy főétkezés. Ha ehhez nem társul hozzá az a napi aktivitás, sport és mozgás, amely elégetné, akkor bizony többletként járul hozzá a napi bevitt cukor, zsír és kalóriaszámhoz.

Attól mert folyékony kalória, még ugyanúgy tönkreteszi a diétát.

Ha a kávét teljes zsíros tejjel, cukorral, vagy mézzel (esetleg még némi rágcsálnivalóval, nassolnivalóval) fogyasztjuk, akkor vagy az edzések számát és/vagy időtartamát kell növeljük, vagy térjünk át a fekete presszókávéra, üres teára, mely nem hagy nyomot az alakunkon.

Ha valaki nem tudja üresen meginni, arra is van megoldás. A kalóriamentes, természetes édesítőszerek, növényi tejek ekkor remek választásnak bizonyulnak.

Mivel a kávénak köztudottan savasító hatása van, érdemes lúgosító ételekben gazdag étrendet követni, s fontos napi két liter folyadékot inni, ezáltal a kávé kifejtheti méregtelenítő, vízhajtó hatását.

A legtöbb embernek a reggeli kávé olyan, mint a fogmosás, a reggeli rutin része. Én is ilyen vagyok, nagyon szeretek kávézni, azonban egy fogyókúra alatt mérlegelni kell, milyen ízesítés fér bele, s el kell fogadni, hogy bizonyos speciális diéták tiltják a koffein, a kávé fogyasztását. A legtöbb esetben azonban - ha feketén fogyasztjuk minden nélkül-, nemhogy nem hizlal, de – megfelelő folyadékbevitel mellett - még a zsírégetést is beindíthatja a szervezetünkben.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.