Menü

A nap legfontosabb étkezése cukorbetegként

Bármelyik fajtája is van jelen a cukorbetegségnek, a szigorú diéta elengedhetetlen a mindennapokhoz. Persze nem egyszerű a helyzet, hiszen egyébként sem kis feladat olyan étrendet összeállítani, ami nem csak hogy segít a normális határok között tartani a vércukorszintet, de változatos is és megvan benne minden alapanyag, amire a szervezetnek szüksége van. Főleg a reggeli okoz fejtörést, hiszen a nap első étkezése, ha nem figyelünk oda, nagyon meg tudja dobni a vércukorszintet, aminek a következménye az, hogy hirtelen leesik. A nap folyamán változik az inzulinérzékenység, reggel és este például kifejezetten rossz, vagyis kerülni kell a gyorsan felszívódó szénhidrátokat.

A reggeli az egészséges embereknél is legalább ennyire meghatározó, hiszen, ha jól állítjuk össze, akkor az pozitívan hat ki a nap további részére. Ezt úgy kell érteni, hogy ha laktató és tartalmas reggelit fogyasztunk, kisebb eséllyel nassolunk a nap folyamán, valamint kevesebbet fogyasztunk a többi étkezésnél és nem is leszünk olyan éhesek.

Cukorbetegnél a fentebb említett okokból reggel csakis lassan felszívódó szénhidrát jöhet szóba, vagyis valamilyen teljes kiőrlésű például. A tejtermékek sem szerencsések a magas laktóztartalom miatt, tejből lehetőleg alternatív cukormentes növényi tejet fogyasszunk. Esetleg egy kis cukormentes joghurt vagy kefír még megfelelő lehet, ha mindenképp tejterméket szeretnénk fogyasztani, azonban a szénhidrátbevitelre figyeljünk, ez a reggelinél nagyjából 30 g.

A zöldségek közül szinte bármit fogyaszthatunk, így ezzel tudjuk majd színesebbé és változatosabbá tenni az étkezést. Érdemes váltogatni, hogy melyik nap milyen zöldségekből eszünk, így nem lesz unalmas sem és változatos ásványi anyagokat és vitamint is juttatunk a szervezetünkbe.

Jó minőségű felvágottak is beleférnek a reggelibe, de fontos, hogy figyeljünk a különböző adalékanyagokra, sóra és szójára. Ezek sajnos a legtöbb előre csomagolt felvágottban benne vannak, de a csomagoláson kötelesek feltüntetni, így tájékozódhatunk, melyiket érdemes megvenni.

Ha a szendvics unalmas, akkor akár a tojás is egy jó opció lehet, főleg, hogy omlettet is készítünk belőle zöldségekkel és egy kis hússal, de akár rántottaként, főtt tojásként vagy tükörtojásként is tökéletes reggeli.

Jó ötlet lehet akár avokádókrémet, padlizsánkrémet, ajvárt vagy más zöldségekből készült krémeket és pépeket is kipróbálni. Valamilyen teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítóssal nem csak egészséges, de isteni finom is.

A szuperélelmiszerek pozitív hatásai

A szuperélelmiszerek tényleg szuper hatással vannak a szervezetünkre. Ezek a nyersanyagok az átlagosnál is több, az immunrendszerünkre pozitívan ható vitamint és antioxidánst tartalmaznak. Lehet, hogy nem is tudsz róla, de te is minden nap fogyasztod ezeket!

Egy új trend, a Brecka-diéta

Rengeteg diétát ismerünk, mindenki azt választaj, ami egyénileg hatásos, vagy amire szüksége van. A TikTokon az év elején egy újabb trend ütötte fel a fejét, ez a Brecka-diéta.

A narancs jótékony hatásai

Ha a narancs előnyeiről van szó, mindenkinek az ugrik be, hogy ez az élénk színű gyümölcs remek C-vitamin-forrás. Pedig számtalan pozitív egészségügyi hatása van még, amiért érdemes gyakrabban fogyasztani. Mutatjuk, melyek ezek.

Tibeti fokhagyma kúra

A népi gyógyászat természetesen nem csak Magyarországon híres, hanem más kontinensek, más országok lakosságában is évezredek óta bevált módszer. A tibetiektől is tanulhatunk, erre jó példa a fokhagyma kúra.

Hogyan készítsünk chutneyt? Ez most lekvár vagy savanyúság?

Se nem lekvár, se nem savanyúság, még csak nem is mártás, sem nem szósz. Vagy egy kicsit mindegyik együtt, de az biztos, hogy húsok mellé zseniális! Azok, akik szeretnek kipróbálni új ízeket és textúrákat, ők biztosan szeretni fogják a „chutney”-t.