Menü

Így hat ránk a csípős paprika

A paprika közismerten igen magas C-vitamin-tartalmú zöldség. Számos más vitamint és fontos növényi hatóanyagokat - karotinoidokat, luteint, likopint, zeaxantint - tartalmaz, így fogyasztása mindenképpen egészséges.

Szerencsére a magyar konyhában is közkedvelt. A paprika csípősségéért, egyúttal a legkiemelkedőbb és legfontosabb, egészségre gyakorolt hatásáért egy kapszaicin nevű, fenolos szerkezetű anyag a felelős.

A csípősség érzete azért keletkezik, mert a kapszaicin a szájban lévő hő- és fájdalomérzékelő receptorok ingerküszöbét csökkenti, így a normális testhőmérsékletet is forrónak érzékeljük. Ugyanazt a hatást nemcsak a szájüregben, de a test bármely pontján képes kiváltani. Ezt bárki megtapasztalhatja, aki csípős paprika evése után megdörgöli a szemét. A szervezet az ingert érzékelve ugyanúgy válaszol, mintha enyhe égési sérülést szenvedtünk volna el, azonban a hő szövetkárosító hatása nélkül. Az érintett területen enyhe gyulladásos reakció és helyi vérbőség keletkezik.

Amit fontos tudni a kapszaicinról

A kapszaicin számos szempontból igen előnyös. Az egyik legtöbbet kutatott terület a rosszindulatú daganatokra gyakorolt hatása. Laboratóriumi és állatkísérletekben hatékonyan gátolta például a prosztataráksejtek növekedését. Egy másik állatkísérletben kiderült, hogy a kapszaicin csökkenti a gyomorban élő Helicobacter pylori okozta gyomorgyulladást. Az, hogy a gyomorban élő Helicobacter egyes embereknél gyomorfekélyt okoz, és hosszú távon jelentősen növeli a gyomorrák kockázatát, jó ideje ismert. A baktérium gyakrabban fordul elő fejlődő országokban, ahol a modern antibiotikum kezelés alig elérhető. Itt különösen nagy jelentősége lehetne a csípős paprika fogyasztásának.

Egy 2006-os kaliforniai vizsgálat szerint az elfogyasztott kapszaicin a prosztarákos sejtek programozott sejthalálát (apoptózisát) aktiválja, és jelentősen fékezi a daganat terjeszkedését. Egy másik daganattípus, ahol a kapszaicin hasznos lehet, az emlőrák. Egy ideje ismert, hogy emlőrák sejtekben szintén beindítja a sejthalált, egy 2015-ben megjelent tanulmány szerint azonban az emlőrák őssejtjeit is elpusztítja.

A kapszaicin tartalmú krémek másik felhasználási területe egyes bőrbetegségek, például pikkelysömör kezelése. Bár az első néhány alkalommal égő, csípő érzést okoz, jelentősen mérsékli a pikkelysömörös elváltozások kialakulását.

A kapszaicin – és az erős paprika – rendszeres fogyasztása nőkben és férfiakban bizonyítottan csökkenti a vércukorszintet és növeli az inzulinérzékenységet. Egy 2016-os, kettős vak, placebo kontrollált klinikai vizsgálatban terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél a placebóval összehasonlítva csökkentette az inzulinrezisztenciát, és a terhességi diabéteszre jellemző nagy súlyú újszülött is ritkább volt a napi rendszerességgel, megadott mennyiségű chili porral készült ételt fogyasztó kismamáknál.

Szintén vizsgálatok támasztják alá, hogy a kapszaicin tartalmú ételek rendszeres fogyasztása segít a testsúly- és étvágycsökkentésben, és javítja a fizikai teljesítőképességet.

Szerző: Udvari Fanni

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.