Menü

Mi állhat a reggeli fejfájás mögött?

Szinte mindenki tapasztalt már reggel kellemetlen fejfájást és szájszárazságot, azonban, ha rendszeresen előfordul, talán érdemes kicsit a tünetek mögé nézni. Ha gyakran érzi magát fáradtnak napközben, ingerlékenynek, kevésbé tud koncentrálni és reggelente fejfájással, száraz szájjal, esetleg égő gyomorral ébred, lehet, hogy alvási apnoe áll a tünetek mögött.

Az alvási apnoe, vagy más néven éjszakai légzéskimaradás általában a középkorú felnőtt korosztálynál fordul elő, de 30-60 év közötti férfiaknál a leggyakoribb. A betegséget úgy diagnosztizálják, hogy alvás közben, ha óránként 5-10 alkalommal legalább 10 másodpercig kimarad a légzés, akkor már betegségről beszélünk.

A tüneteket már fentebb ismertettük, azonban beszéljünk kicsit az okokról. Itt gyakorlatilag az történik, hogy a légző-izmok ellazulnak, így a felső légút beszűkül, vagy akár teljesen elzáródik. Ennek következtében oxigénhiányos állapot lép fel, ez okolható a reggeli fejfájásért és fáradtságért is, azonban ennél komolyabb egészségügyi kockázatot is rejt magában ez a betegség. Csökken a vér oxigénszintje, emelkedik a vérnyomás és a leterhelt szervezet reggel mintegy kifáradva kezdi a napot. Súlytöbblet és hangulatingadozás is megfigyelhető, de emeli a cukorbetegség kialakulásának kockázatát és keringési zavarokat is okozhat hosszú távon, ami pedig agyvérzéshez vagy szívinfarktushoz is vezethet.

Hazánkban az adatok szerint körülbelül 500 ezerre becsülik azon emberek számát, akik éjszakai légzéskimaradással küzdenek. Persze létezik kezelés, mégpedig az úgynevezett folyamatos pozitív légúti nyomás, vagyis CPAP. Ez egy olyan készülék, ami alvás alatt egy maszkon keresztül folyamatosan levegőt juttat a légutakba, így ott a nyomást egy állandó, környezeti nyomásnál kicsit magasabb nyomáson tartja. Ezáltal nyitva tartja a légutakat és megakadályozza a horkolást és a légzés időszakos kimaradását. Ehhez azonban meg kell szokni, vagy legalábbis egy kényelmes típust találni, hiszen nem egyszerű egy maszkkal az arcunkon aludni.

Van azonban más lehetőség is, ami pedig a szájba helyezhető, vagyis orális eszközök. Ezeknek egyszerűbb a használatuk, de még mindig problémás lehet megtalálni a megfelelően illeszkedőt.

A lehetséges opciók közt szerepel még a műtét is, ahol szövetet távolítanak el az orr, vagy a torok területéről, ezzel megkönnyítve a levegő szabad áramlását, illetve az oxigén terápia, ahol oxigént adagolnak alvás során egy készülék segítségével.

Balogh Emese

Ultrabalaton negyedszer, avagy mi fán terem a csapatszellem!

A Tolna Vármegyében immáron öt éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból idén is nekivágott 10 fő, hogy körbefussa a Balatont, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 18. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon!

Korai zenei nevelés fontossága

Születésünktől kezdve megvan az a képességünk, hogy észleljük a dolgok zeneiségét. Sőt, ez a képességünk segít minél hamarabb megérteni a világ történéseit. Talán nem is olyan véletlen, hogy összehangolódásnak nevezzük az újszülöttekkel való kezdeti összecsiszolódást. Számukra még ez az elsődleges információforrás, és ennek további támogatása a fejlődési területek mindegyikére pozitív hatással lesz.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.

A fènyérzèkeny szem okai

A fényérzékeny szem, az idegek ingerlése maga a látás jelensége – de ha az bizonyos fényérzékenysèg pontosabban hasító fájdalmat jelent, akkor már baj van. Nem tekinthető jó jelnek, ha valaki legszívesebben egész nyáron az árnyékba húzódna. Ki kell deríteni , hogy mi húzódik. háttérben!

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.