Menü

Legfontosabb aminosavak

A következőkben a legfontosabb aminosavak fellelhetőségét és hatásait vizsgáljuk a mindennapi táplálkozásban. Az aminosavaknak kiemelkedően fontos szerepük van a testépítésben!

1. Fenil-alanin:
Esszenciális aminosav, vagyis nem rendelkezünk az előállításához szükséges enzimekkel, a táplálékból kell felvennünk. A szervezetben izgalmi jelvivővé alakul át, mely az éberséget és a vitalitást fokozza. Javítja a szellemi frissességet és a memóriát, antidepresszáns hatású. Ezekért a tulajdonságaiért forgalmazzák előszeretettel táplálékkiegészítőként is. Növeli a szexuális vágyat, valamint csökkenti az éhségérzetet. Részt vesz a szervezet összes anyagcsere folyamatában. A fenil-alanin más jótékony hatását is megemlítve, fontos szerepet játszik a haj és a bőr pigmentációjában. Ha ez az aminosav hiányzik a szervezetből, gyorsabban kezd őszülni a haj már fiatal korban is, a bőr pedig hamar veszít üdeségéből, természetes színéből és fiatalságából.

2. Arginin:
Nem esszenciális aminosav, de az agyalapi mirigy maximális működéséhez nagy szükség van rá. A férfiak több arginint igényelnek, mert az ondó 80%-a is ebből áll. Hatásai közé sorolhatjuk, hogy növeli az immunreakciókat és a spermiumok számát. Segít a zsírsavak lebontásában és elősegíti a sebgyógyulást. Az agyalapi mirigy növekedési hormonjának termelését serkenti.

3. Lizin:
Esszenciális aminosav, létfontosságú egyes fehérjék szintéziséhez, a szövetek növekedéséhez, regenerálódásához, ellenanyagok, enzimek és hormonok képződéséhez. Hatásai a következők: lizinnel hatékonyan harcolhatunk a karikás szemek, hajhullás, fáradtság és vérszegénység ellen, kitűnően alkalmazható a herpeszvírus ellen, biztosítja az energiatermelést és a zsírsavak megfelelő felhasználását. A lizin megtalálható a tojásban, élesztőben, babban, húsban, halban, tejben, szójatermékekben, sajtokban.

4. Triptofán:
Esszenciális aminosav, a szervezet tehát nem tudja előállítani. Megtalálható viszont a csokoládéban, banánban, zabban, tejben, szárított datolyában, napraforgóban, joghurtban, túróban, vörös húsban, csicseriborsóban, halban, baromfiban, földimogyoróban, szójában. Segíti az elalvást és leküzdeni az alkoholizmust. Fájdalomcsillapító, csökkenti a szorongást.

5. L-karnitin:
Egy nitrogén tartalmú vegyület, úgynevezett hidroxi-aminosav. Jelen van az emberi szervezetben és a szervezetünk maga is elő tudja állítani. A fehérjékben nem fordul elő, szintézise a lizin megtalálásával történik. A megfelelő képződéshez sok vitaminra és ásványi anyagra van szükség. Zsírégető hatása miatt az egyik legkedveltebb táplálék-kiegészítő. Elterjedt a használata ezen kívül még a fáradékonyság leküzdésében, és szívbetegségekkel küzdők körében is. Lassítja az idegsejtek öregedését, javítja a memóriát.

Fontos szerepe van a zsírsavak szállításában és méregtelenítő tulajdonságai sem elhanyagolhatóak. Mindenképp a reggeli bevétel a javasolt, mert felpörgeti az agyat, így este már álmatlanságot okozhat!

Szerző: Udvari Fanni

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!