Menü

Ínycsiklandozó receptek Mikulásra

Mindjárt itt van a karácsony, de előtte még van nekünk egy december 6-ánk is, amikor ugyebár meglátogat minket a Mikulás.

MÉZESKALÁCS GOLYÓK SÜTÉS NÉLKÜL

HOZZÁVALÓK

25dkg darált háztartási keksz

10dkg porcukor

1csom vaníliás cukor

2ek cukrozatlan kakaópor

2tk mézeskalács fűszerkeverék

1ek rum

12.5dkg margarin

0.5dl tej

A forgatáshoz:

4ek darált keksz

1csip mézeskalács fűszerkeverék

ELKÉSZÍTÉS: Az alapanyagokat egy kisebb tálba mérjük, majd alaposan összedolgozzuk. Diónyi adagokat veszünk ki belőle, és nedves tenyérrel mindből golyókat sodrunk. Egy tányérba szórjuk a darált kekszet, amiben elkeverjük a fűszerkeveréket. Megforgatjuk benne a golyókat, és azonnal kínáljuk.

MÉZES PUSZEDLI ÚJRAÉRTELMEZVE

HOZZÁVALÓK

10dkg datolya magozva

5dkg mazsola

5dkg vaj

1db citrom reszelt héja

1ek méz

1db l-es tojás

1db tojássárgája

2ek szezámmag liszt

3ek zabpehely liszt

2ek darált dió

0.5mk szódabikarbóna

1db tojásfehérje

3ek porcukor vagy eritritpor

1db citrom reszelt héja

ELKÉSZÍTÉS

A datolyát, a mazsolát, a puha vajat, a citrom lereszelt héját, a mézet, a tojást, és a tojás sárgáját turmixgépbe rakjuk és homogénre mixeljük. Egy tálba kimérjük a liszteket, a darált diót és a szódabikarbónát. A száraz anyagot jól elkeverjük, majd a datolyás masszához keverjük. Sütőpapírral bélelt tepsire diónyi méretű halmokat adagolunk. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 10-12 perc alatt készre sütjük. A tojásfehérjét kissé felverjük, majd hozzáadjuk az eritritet és a citromhéjat, és simára keverjük. Ecsettel a kisült, és még forró süteményeket a tepsin megkenjük. Amikor a máz megszilárdult leszedhetjük rácsra, és hagyjuk teljesen kihűlni.

MANDULÁS KÓKUSZGOLYÓ

HOZZÁVALÓK

15dkg liszt

5dkg darált mandula

5dkg cukor

1csom vaníliás cukor

10dkg vaj

1db tojássárgája

10dkg porcukor

5dkg kókuszreszelék

ELKÉSZÍTÉS

Robotgéppel összedolgozzuk a lisztet a darált mandulával, 1 csipet sóval, a feldarabolt vajjal, valamint a tojássárgájával. Kézzel sima tésztává gyúrjuk, és két egyforma cipót formázunk belőle. Mindkettőt folpackba csomagoljuk, és kb. 1 órára a hűtőbe tesszük. A cipókból kb. 3 cm átmérőjű rudakat sodrunk, és kb. 20 szeletre felvágjuk őket. Az ezekből formázott golyókat két, sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük és 200 fokos sütőben tepsinként kb. 12 percig sütjük őket. Összekeverjük a porcukrot a kókuszreszelékkel. Megforgatjuk benne a forró tésztagolyókat, majd hagyjuk kissé hűlni őket.

KARÁCSONYI BATTENBERG

HOZZÁVALÓK

17dkg vaj

17dkg cukor

4db tojás

1tk vanília aroma

17dkg liszt

2ek tej

1ek kakaópor

10dkg kandírozott gyümölcs

fondan

marcipán

ELKÉSZÍTÉS

A hozzávalókat megfelezzük, mert az egyik piskótánk csokis a másik pedig gyümölcsös lesz. A vajat a cukorral a vanília aromával és a tojásokkal elkeverjük. Hozzáadjuk a lisztet és a tejet. Az egyik masszába belekeverjük a gyümölcsöt, a másikból pedig egy evőkanál lisztet elveszünk és helyette egy evőkanál kakaóport keverünk bele. A két piskótát püspökkenyér formában, külön-külön, 180 fokra előmelegített sütőben, 15 perc alatt megsütjük.

Ha megsültek, mindkettőnek levágjuk a széleit és a tetejét is egyenesre, majd félbevágjuk őket. Egymás mellé teszünk egy gyümölcsös és egy kakaós rudat majd megkenjük lekvárral (én naspolya lekvárt használtam), majd összeillesztjük. Ezután megkenjük a tetejét is lekvárral, és a gyümölcsös fölé kakaós rudat a kakaós fölé pedig gyümölcsös rudat teszünk, amit szintén körbekenünk lekvárral. Szorosan betekerjük folpackba, és fél órát hagyjuk pihenni, hogy jól összetapadjanak a rudak. Kicsomagoljuk és fondanttal bevonjuk majd tetszés szerint díszítjük.

Szerző: Udvari Fanni

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Mire jó az articsóka?

A mediterrán konyha népszerű zöldsége, érdemes jobban megbarátkoznunk vele. Amíg meleg van, a könnyebb ételeket részesítjük előnyben, nemcsak a bikinihez formált alak megőrzése érdekében, hanem alapvetően kevésbé kívánjuk a nehéz, zsíros ételeket. Aki nem akarja terhelni emésztőrendszerét, azoknak feltárjuk a könnyed emésztés titkát, amelyet az articsóka hatóanyaga rejt.

Természetes tápanyag a gondtalan emésztésért

Az emésztőenzimek feladata, hogy a bejuttatott táplálékot feldolgozzák, alkotórészeire bontsák. Az amiláz nevű, szénhidrátbontó enzimnek köszönhetően az emésztés már a szájban elkezdődik, a hasnyálmirigy, a máj és a bélfalból elválasztódó emésztőenzim pedig a fehérjék és a zsírok bontásában segít. Ha ezekből az enzimekből nincs elég, akkor az emésztés folyamata nem megy végbe zavartalanul.