Menü

5 jó tanács az irodai ülőmunka egészségkárosító hatása ellen

Aki ülőmunkát végez, több mozgásra vágyna, aki állómunkát végez, bármit megadna egy kis kényelemért. Az irodai munka magával hordozza a folyamatos ülőmunka kényelmét, a megfelelő intézkedések hiánya azonban rövid és hosszútávon is az egészségünk rovására mehet.

1. A JÓ szék

Azt hihetnénk, hogy egy kényelmes bőr íróasztalszék minden problémánkra megoldás. Ez közel sincs így. Ha túl puha a párnarész, akkor nem ad kellő alátámasztást a medencének és így a gerincnek se, ha a háttámla túl egyenes, szintén a gerinc természetes görbülete ellen dolgozik. Ma már kaphatóak speciális székek, melyeket térdepelő széknek is hívnak, és a gerinc normális görbületét állítják helyre. Egy igazán jó szék befektetés, mely az egészséggel megtérül.

2. A monitortól távol

A képernyő akkor van jó helyen, ha 65–70 centire van a szemünktől, és enyhén lefelé kell néznünk: a nyakunknak és a szemünknek így a legkényelmesebb. Fontos, hogy a monitor mögött ne az ablak legyen, hiszen az éles fény és a monitor kettőse összezavarja és megerőlteti a szemünket. Érdemes a monitort az ablaknak vagy fényforrásnak merőlegesen tenni, és számunkra kényelmes fényerősséget illetve kontrasztot beállítani a menüben.

3. Légkondicionáló elleni védekezés

A légkondi a legzártabb helyeken is enyhe levegőkeringést és állandó hőmérsékletet tud fenntartani, de sajnos amilyen jól jön, olyan káros is lehet. Mechanikailag egyenesen rossz, ha konkrétan ránk fújja a hideg levegőt, fejfájást, migrént, megfázást okozhat. Ráadásul a légkondícionáló gépeket fontos karbantartani, mivel rengeteg baktérium, fertőző kórokozók laktanyája, melyek akut, de akár krónikus légúti betegségek kialakításában vesznek részt.

4. 12. Vegyünk részt a munkahelyi szűrővizsgálatokon

Sokan csak legyintenek rá, hogy „ugyan, mi bajom lenne, az irodában vagyok egész nap”, pedig közel sem ilyen egyszerű az ábra. A munkahelyeken szervezett szűrések nem csak a dolgozók lojalitását növelik, de olyan, addig rejtett betegségekre is fény derülhe, amelyek tüneteket okozva már sokkal súlyosabb problémát, ezáltal kiesést jelentenének a munkából. A hagyományos és speciális szűrések és a teljes menedzserszűrések éppen ezért rendkívül hatékonyak, hiszen az időben felfedezett és kezelt betegségek nélkül látványosan javulhat az egészségi állapot és nőhet a teljesítmény.

5. Lábtorna

Az egész napos ülés, és a lábak lógatása a visszérproblémák kialakulásának alapja. Mindenképp szükséges óránként átmozgatni, tornáztatni, esetleg csak az asztal alatt nyújtani, mert a visszerek utólagos kezelése sokkal hosszabb és fájdalmasabb folyamatot von maga után, mint a mindennapi megelőzés néhány perce.

Írjunk gyógyszerlistát! Töltsük le az ÉletMentő applikációt!

Mai témám a mentők kérése adta: vezessünk gyógyszerlistát! Baj esetén a mentőszolgálat munkatársainak fontos tudni, milyen gyógyszert szedünk, így, ha eddig nem tettük érdemes megfogadni a mentők tanácsát.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.