Menü

Út egy új karrier felé

Ma egy életpályamodell többnyire nem egy karrierből áll, hanem egyre inkább fontos a váltás, változtatni tudás és ehhez kapcsolódóan a szakmai újrakezdés kihívása is megjelenik. Ez már csak azért is így van, mert az emberek ma már úgy szocializálódnak, hogy a saját vágyak, tervek, célok nagyon fontosak, és ha valamit nem szeretünk csinálni, akkor igenis tovább kell lépni. És persze ma már munkáltatói oldalról sincsenek úgynevezett „bebetonozott” állások, vagyis a munkahelyváltás abszolút gyakori, természetes jelenség lett.

Pontosan emiatt kell, vagy lenne fontos, hogy mindenkinek legyenek alternatív tervei, vagyis bejön a „több lábon állás” fogalma. Amit nem csak úgy kell érteni, hogy egzisztenciális szempontból bebiztosítjuk magunkat, hanem úgyis, hogy ahogyan haladunk előre a karrierünkben, és tapasztalataink alapján önismeretben is előrébb jutunk, el kezdhetünk az aktuális foglalkozásunktól eltérő területek felé is nyitni.

Ha egy adott területen kiégünk, vagy egyszerűen úgy érezzük, nem a mi utunk és váltani szeretnénk, könnyebb dolgunk van, ha már korábban elkezdtünk „építkezni” (tanulni, tapasztalatot szerezni, kipróbálni, tájékozódni) egy másik irányba.

De adódhat úgy is, hogy kényszerből kell újrakezdenünk. A nehézség abban rejlik, hogy a komfortzónából kilépve újból kell építkeznünk, ami nem megy egyik napról a másikra, a szakértők szerint 1-2 évbe is beletelik, mire egy karrierváltás megvalósul, és ki is forrja magát.

Ha nincs tartalék ötletünk, akkor az az első, hogy alkotunk egy víziót, azzal kapcsolatban, hogy mit szeretnénk elérni, milyen lehetséges területek jöhetnek szóba az újrakezdés fókuszát illetően. Elkerülhetetlen, hogy őszintén szembenézve magunkkal felmérjük az erősségeinket, a gyengeségeinket, és erőforrásainkat. Hiba, ha túlpozícionáljuk magunkat arra vonatkozóan, hogy esetleg gyors sikert várunk, de nyilván az alacsony önbizalom sem segíti az újrakezdést. Az önvizsgálatot követően jöhet az iránykijelölés, vagyis a célok meghatározása (mikor lennénk elégedettek, hova akarunk eljutni).

A víziónk felállításakor engedjük el fantáziánkat, gondolkozzunk nagyban, de a mindennapokban kis feladatok, célok megvalósítása mentén érdemes haladni, amikor karriert építünk.

Kertfrissítés nyárra

A nyár ideális időszak a kerti tevékenységekhez és a szabadtéri élményekhez. Egy jól díszített udvar nemcsak esztétikailag vonzó, hanem kényelmes és meghitt légkört is teremt, amelyben élvezhetjük az időt a családdal, és a barátokkal. Az alábbi cikkben megtudhatunk néhány inspiráló ötletet arra, hogy hogyan frissíthetjük fel a kertet a nyári hónapokra.

BPA, a káros műanyag – ezért figyelj rá

Az élelmiszerek, italok csomagolása során a legkézenfekvőbbek jelenleg a műanyag dobozok és üvegek. Nem csak rengeteg nehezen vagy egyáltalán nem lebomló szemetet termelünk vele, de ha BPA-t tartalmaznak, az egészségünkre komoly káros hatással lehet.

Alvásproblémák elleni gyógynövények

A felborult cirkadián ritmus hosszú távon nem csupán koncentrációzavarokhoz vezethet, de akár még a rákos daganatok növekedését is elősegítheti. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a sok éjszakázással járó munkahelyek nagyon egészségtelenek, hiszen felborítják a biológiai órát, csökkentik a melatonin-termelés hatékonyságát, és az is köztudomású, hogy a hét közben kihagyott alvásidőt sajnos nem lehet hétvégénként bepótolni.

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.