Menü

Még tart a spárgaszezon

A spárga másodvirágzását éli hazánkban. A XIX. századtól kezdve francia mintára itthon is sok spárgát termesztettek, azonban a második világháború után a szovjet rezsim száműzte a magyar konyhából. Az elmúlt években újra felfedezzük ezt a rendkívül hasznos zöldséget, ami vajon párolva a legízletesebb.

A spárgát már az ókorban is ismerték és fogyasztották, ízletes csemegeként tartották számon, majd a népi gyógyászat is felfedezte jótékony hatásait – gyulladáscsökkentő és erős fájdalom csillapító hatását.

Az újabb kori kutatások pedig felfedezték, rendkívül gazdag nyomelemekben és ásványi anyagokban, valamint vitaminokban is. Sok-sok kálciumot, vasat, nátriumot, káliumot, béta-karotint tartalmaz, különösen folsav tartalma jelentős. Utóbbi miatt a kismamáknak rendkívül ajánlott a fogyasztása, hiszen megfelelő mennyiségű folsavval elkerülhetőek a különböző születési rendellenességek. Persze egészséges felnőttek számára is fontos a sok folsav, hiszen ezzel megelőzhető a fáradékonyság és az állandó kimerültség érzése. C-, B1-, B2-, B6-vitaminban is gazdag.

Ki kell emelni, hogy több, belső elválasztású mirigyre is hatással van, így a toboz-, a pajzs-, az agyalapi-, vagy a mellékvesemirigyre. Serkenti a szív, a vese és a máj működését, utóbbiak kiválasztó funkcióját. Érdemes bevetni húgyúti fertőzések, vesegyulladás, reumatikus fájdalmak esetén, egyesek szerint a rendszeres spárga fogyasztás pedig a bőrünk szépségének is jót tesz.

A spárga kalória szegény, rendkívül egészséges táplálék. Legtöbbször fehér és zöld spárga kapható az üzletekben, de egyes helyeken akár lila spárgát is beszerezhetünk.

Fontos, hogy mindig forrásban lévő vízbe helyezzük bele és úgy főzzük meg, hogy a csúcsait ne lepje el a víz. Az erősen vértisztító és lúgosító zöldséget nagyjából 8-12 perc alatt lehet ízletessé, puhává főzni.

Fotó:
pixabay.com

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!