Menü

Minőségi és ősi gabonaféle

A tönkölybúza az egyik legkiválóbb és legértékesebb gabonafélék egyike, amelynek fogyasztásával szervezetünk számtalan ásványi anyaghoz és vitaminhoz optimális mértékben jut hozzá. Rendkívül tápláló, értékes étel, a belőle készült kenyér pedig sokkal egészségesebb, mint a hagyományos gabonákból sütöttek.

A tönkölybúzát több mint tízezer éve ismeri, fogyasztja és termeszti az emberiség. A szakértők szerint Dél-nyugat Ázsiában őshonos, ahonnan Mezopotámiába került és innen hódította meg Európát. A különböző régészeti feltárások már azt is bebizonyították, hogy a Kárpát-medencében mintegy nyolc ezer éve termesztik. 

A tönkölybúza népszerűsége az ókorban és a középkorban is töretlen volt, majd a XIX. században egyre inkább a feledés homályába veszett. Szerencsére a XX. század újra felfedezte magának, miután az egészséges életmódot követők és minőségi ételek után vágyók körében is egyre népszerűbbé vált.

Fontos tudni, hogy a tönkölybúza az egyetlen gabonaféla, amely mindenféle vegyszer nélkül termeszthető. Elnyomja a gyomokat, a magját körülvevő pelyva pedig védelmi funkciót is ellát, vagyis megőrzi a benne lévő mag egészségét mindenféle kártevőtől, kártékony betegségtől.

A tönkölybúza a többi búzaféléhez képest nagyon könnyen emészthető, magas rosttartalma miatt megtisztítja a beleket az ott lerakódott salakanyagoktól. Cukorbetegek is fogyaszthatják alacsony glikémiás indexe miatt. 

A rendszeresen tönkölybúzát fogyasztók beszámolói arról szólnak, energiáik kifogyhatatlanok. Sejt szinten hat a tönköly, az optimális működésre serkenti a szervezetet felépítő sejteket. Fittebbek leszünk, sőt megnövekszik a fizikai és szellemi teljesítő képességünk is. Nő a koncentrációnk és javul a memóriánk is. Ez többek között a rengeteg ásványi anyagnak, vitaminnak, magas fehérje, kovasav és esszenciális zsírsav tartalma miatt van.

Javítja a vérkeringést, tisztítja az ereket, csökkenti a vérnyomást, a koleszterin szintet. A kutatások szerint a B12 vitaminon kívül a teljes B vitamin palettát megtalálhatjuk benne. Sok E vitamint is tartalmaz, de jelentős a réz, a mangán, a vas, a foszfor, a szelén, a szilícium, a kálcium és a magnézium tartalma is.

A tönkölybúzából nagyon sokféle étel készíthető. Természetesen, ahogy a többi gabonaféléből ebből is lehet alapkását főzni. Előtte a búzamagokat érdemes egy éjszakára beáztatni, hogy könnyebben megfőjön. Csíráztathatjuk is őket, s készíthetünk a tíznapos csírákból búzafűlét is, amelynek rendszeres fogyasztása erősen antioxidáns és rák megelőző hatású. Süthetünk belőle kenyeret, de tésztát, süteményt, nokedlit is készíthetünk belőle, gyakorlatilag bármire alkalmas és az íze is remek.

Fotó:
mindmegette.hu

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!