Menü

Mit kell tudni a szmogról?

A minap Miskolcon a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el a levegő aktuális légszennyezettsége miatt. A helyzet várhatóan az előttünk álló hétvégén csak romlik.

A hivatalos definíció szerint szmog a kedvezőtlen időjárási és szennyezési körülmények között jön létre, amikor is füsttel telített köd alakul ki. A szmog lehet redukáló és oxidáló hatású, a közös bennük, hogy mindegyik nagyon megterheli a szervezetet.

A szakértők a szmognak kétféle típusát különböztetik meg. Az úgynevezett London-szmog a redukáló hatású, ami a fosszilis tüzelőanyagok elégetésekor keletkezik és rengeteg korom kerül a levegőbe Ilyenkor főleg az asztmás betegek állapotán figyelhető meg erős romlás.

A Los-Angeles szmog ellenben oxidáló hatású. Ennek feltétele az erős napsugárzás és ultraibolya sugárzás, ami a közlekedési járművek által kibocsátott szennyezőanyagokkal összeadódva fejti ki káros hatásait a levegő mozgásának hiányában.

A szmog, legyen az bármilyen típusú is, mindenképpen káros a szervezetre. Befolyásolja a pulzusszámot, és állandó terhelés mellett csökkenti a szív alkalmazkodó képességét. Megnöveli a vérnyomást, csökkenti a vérerek falának rugalmasságát, és fokozza a vér alvadékonyságát, vagyis vérrögök alakulhatnak ki. Mindezek összeadódva nagyon könnyen vezethetnek súlyosabb szív- és érrendszeri betegségekhez.

A szmogban, a füsttel telített ködben rengeteg káros anyag keletkezik, amik közül a legveszélyesebb az ózon. A szmog erősen megterheli a tüdőt, csökken a levegő felvevő kapacitása, nő a légutak ingerlékenysége, köhögés, fulladás léphet fel. Csökken a koncentráló képesség, fejfájásra, torokfájásra panaszkodhatnak a szmogban közlekedők, ráadásul a látásélesség is romlik.

Főként a kisgyerekekre, az idősekre, a betegekre kell ilyenkor kifejezetten vigyázni, míg a kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos védőmaszk nélkül szmogban az utcára menni.

Fotó:
pixabay,com

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

Az elektromos cigi káros hatásai

Az elektromos cigaretta egyszeri használata is ártalmas és bajt okozhat, ennek ellenére nagyon népszerű: több millió ember érintett. Akik ezt az eszközt használják, vagy csak kipróbálták, azoknál egy nagyon veszélyes betegség kockázata nő meg. Az elektromos cigi káros hatásait vizsgáljuk.

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A homályos látás gyakori okai

Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.