Menü

Fontos baba- mama vitamin: a magnézium

A magnézium az egyik legfontosabb nyomelem, nélkülözhetetlen ásványi anyag, melyre a kismamáknak és a kisbabáknak kifejezetten szüksége van több szempontból is.

Sőt a szakemberek szerint a várandós és a szoptatós kismamáknak kétszer annyi magnéziumra lenne szüksége, mint egyébként. A magnézium ugyanis többek között hatással van az idegrendszer, a szív, az izmok, és a vérnyomás megfelelő működésére. Ezen kívül szerepet játszik a só-víz háztartás szabályozásában, valamint a csontok fejlődésében.

De lássuk, milyen konkrét hatással lehet egy kismama szervezetére! A magnéziumot természetes nyugtató szerként is számon tartják, hozzá segít a nyugodt alváshoz is. Görcsoldó hatása is közismert, a kismamákat kínzó vádli görcsre, alhasi feszülésekre, és korai méhösszehúzódásokra is megoldás lehet megfelelő mennyiségű magnézium bevitele.

A kisbaba egészséges fejlődéséhez is nélkülözhetetlen a magnézium. Többek között azért is, mert például a kálcium csak magnézium jelenlétében tud tökéletesen felszívódni és hasznosulni. A kálcium pedig szükséges a magzat fogcsíráinak, és csontjainak kialakulásához.

Érdemes odafigyelni arra, hogy magnézium és vas bevétele között teljen el körülbelül 2-3 óra, mivel egymás felszívódását gyengítik. A magnézium hatékonyabb felszívódása érdekében B6- vitamin bevitele ajánlatos, ami egyébként segíthet enyhíteni a reggeli émelygést is.

A piacon számos vitamin készítményhez juthatunk. A szakemberek egyébként a szokásos baba- mama vitaminokon felül is ajánlják a magnézium bevitelt. Ezt azonban természetes úton is megtehetjük. Magnéziumot tartalmaznak többek között a zöld zöldségek, olajos magvak, és teljes kiőrlésű gabonatermékek. 

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.