Menü

Vetekszik a mosódióval

A vadgesztenye gyűjtés az egyik legjobb móka a napsütéses őszi időben. A gyerekek imádják összeszedegetni, hiszen otthon egy kis fantáziával szuper figurák készíthetők belőle. A vadgesztenye azonban a gyógyszeripar és a környezetvédők számára is mind fontosabb növény.

A vadgesztenye a szappanfélék családjába tartozó, Elő-Ázsiában és a Balkánon őshonos növény. Nemcsak a kérgét, a levelét, a virágját, hanem a magját is sokféle célra felhasználják.

A vadgesztenye levelét főleg ízületi bántalmak esetén ajánlják, de a kozmetika ipar arclemosót készít belőle. Külsőleg használják még különböző bőrbetegségek, fekélyek esetén is, sőt a főzetét ülőfürdőként is alkalmazzák aranyeres betegség esetén.

A kérge lázcsillapító hatású. A benne található eszkulin nevű anyag a hajszálereket gyógyítja, csökkenti az áteresztő képességüket, növeli az ellenállásukat. Ezen kívül a fa kérgét arra használták, hogy sárga színű festéket nyerjenek ki belőle.

A magja is számtalan célra hasznosítható. A mag fontos összetevője az eszcin, amely az erek, vénák működését jótékonyan befolyásolja. Visszérbántalmak, lábszárfekély, vérkeringési zavarok esetén a vadgesztenye származékot tartalmazó krémeket, gyógyszereket ajánlják a szakemberek is.

A vadgesztenye magjának másik, igen fontos tulajdonsága, hogy száz százalékban természetes tisztítószert nyerhetünk belőle. Az eszcinen kívül ugyanis igen magas a szaponin tartalma is, amely például a sokkal ismertebb öko mosószer, a mosódió egyik fő összetevője is. A vadgesztenyét kipróbálók állítják, a sárgásfehér magbelső remekül oldja az általános szennyeződéseket. Főleg színes ruháknál ajánlott, ugyanis élénkíti a színeket, nem fakulnak ki tőle a ruhák. A fehér holmikat valamelyest szürkíti, ezért mosószódával, szódabikarbónával érdemes vegyíteni, hogy a ruhák színe megmaradjon. Ezen kívül antibakteriális hatású, a szagokat is kiveszi.

A vadgesztenye mosószer elkészítése rém egyszerű: áztassunk be három-négy szem gesztenyét néhány órára, majd hámozzuk meg és a sárgás-fehéres belsejét aprítsuk fel minél kisebb darabokra. Ezután egy liter vízzel főzzük fel, forraljuk négy-öt percig, majd szűrjük le. A mosószert használjuk fel négy-öt napon belül, különben megromlik.

Hasonló módon készíthetünk belőle általános tisztítószert, mosogatószert, sampont is.

Fotó:
pixabay.com

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.

Makacs narancsbőr

Vajon hány alkalommal próbáltuk már a csodát ígérő, drága és mégis a kívánt hatásától messze elmaradt cellulit elleni krémeket? Sajnos a csodakrém ezúttal is a könnyebb, drágább és kényelmesebb választás, ám sokszor hatástalan.

Szebb bőr, kevesebb pattanás!

Van pár fontos vitamin, ami segít eltüntetni a makacs pattanásokat és belsőleg is támogatják a bőr egyensúlyát, illetve néhány tanács, amit érdemes megfogadni és máris jelentős javulás érhető el az arcbőr problémáinak terén. Nézzük!

Mi az a balneoterápia, és mire használják?

A furcsa hangzású kifejezésnek az első asszociációnkkal ellentétben semmi köze a bálnákhoz, vagy krémekhez, noha mindkettő kétségkívül kapcsolatos a vízzel. A balneoterápia azon fizioterápiás módszerek összefoglaló neve, melyek a gyógyvizek gyógyító hatását használják fel a kezelések során, kombinálva más módszerekkel, mint például az iszapterápia. Ezen terület leginkább az alternatív gyógyászat egy részét képezi, és rengeteg pozitív hatása van, viszont tudományosan kevésbé elfogadott terület. Az alábbi cikkben ezen módszert ismerhetjük meg részletesebben.

Milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?

A piócás kezelés köztudottan egy ősi természetes gyógymód, több ezer éve használják a gyógyításban. Hatékonyságát eredmények bizonyítják. Vajon milyen problémák esetén alkalmazható a piócakezelés?