Menü

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Igaz még csak éppen tavaszodik, viszont érdemes időben elkezdeni azon gondolkodni, hogy megnézzük, vagy nézessük a klíma berendezéseket. Azért is érdemes már most besorolni az éves karbantartási sorba, hogy ne akkor kelljen várnunk a szakemberekre, amikor már rekkenő hőség van és jönnek a gondok.

A klímáknál tudni érdemes, hogy nem csak a helyes működés miatt fontos átnézni a készülékeket, hanem azért is, mert a koszos klíma betegségeket is okozhat. A klímák jó része két egységből áll, van egy kültéri és egy beltéri egység. Nagyon fontos, hogy a megfelelő működtetés érdekében mind a két egységet ki kell takarítani. Én, aki többek között egy olyan cégnél dolgozom, ami klímák szerelésével is foglalkozik, biztosan szakemberre bízom ezt a feladatot. Egyrészt nekem a tetőn helyezkedik el a külső egység, biztosan nem másznék fel a tetőre, hogy szakszerűen kimossam a lamellákat.

A belső egység is igen magasan van, ezt sem érem el, hiába a létra, de azért sem pucolnám, mert nem értek ahhoz, hogyan kell szétszedni, vagy milyen szereket használhatok a takarításhoz. Ugyanis az sem mindegy, hogy milyen vegyszereket spriccelünk a szerkezetbe, hiszen azt utána megkapjuk a légtérbe fújva. A karbantartás elmulasztásával nem csak tönkre mehet az egység, hanem több áramot is fogyaszt és nem lesz elég hatékony a hűtése.

Azt is fontos észben tartani, hogy az egységekre szóló jótállás az esetek többségében csak akkor érvényesíthető, ha a szakember által végzett karbantartást elvégzik évente. Végül pedig oltárira elkezd büdösödni, ami nem csak kellemetlen, hanem roppantul egészségtelen is. A büdös szag sok esetben arra utal, hogy a berendezésben penészgomba telepedett meg. A szoba párája lecsapódik a gépezetben, mivel annak levegőjét forgatja.

Képzeljük csak el, milyen „egészéges” egy olyan szobában élni, ahol a klíma ontja magából a penészszagot. Sőt, nem csak penész, hanem baktériumok is tanyázhatnak benne. Nem elég, hogy a klíma egyik tulajdonsága, hogy szárítja a levegőt, de a hideghez alkalmazkodnia kell a szervezetnek, majd még erre jönnek a kórokozók is. Egy ki nem takarított klíma okozhat tüsszögést, köhögést, orrfolyást, allergiás tüneteket, könnyezést, kötőhártyagyulladást, de negatív hatással lehet a fájós ízületekre is. Ennél van rosszabb eset is, mert a legionella nevű betegség éppen az ilyen légkondicionálókból érkezik. Erről a betegségről ebben a cikkemben olvashatsz:

https://hajraegeszseg.hu/cikk/2022-12-18/legionella-te-mar-hallottal-rola

Egy szó, mint száz, a légkondicionáló berendezéseket évente ki kell takarítani, hogy ne menjenek tönkre, kellő hatékonysággal és energiát spórolva működjenek, és ne okozzanak nekünk betegségeket.

Nyugodt pihenés a forró éjszakákon is

A nyári kánikula nemcsak nappal, hanem éjszaka is megterhelheti a szervezetet. A túl meleg hálószoba és a nyugtalan alvás miatt sokan érzik magukat fáradtabbnak a nyári hónapokban. Néhány egyszerű szokás azonban segíthet abban, hogy a forró éjszakák ellenére is pihentetőbb legyen az alvás.

Amit a hőségriadóról tudni érdemes

Itt a nyár, tombol a meleg, jönnek a hőségriadók sorban, de mit is jelentenek ezek pontosan?

Kültéri medence karbantartása és tisztítása

Nálunk a kültéri medence nemcsak egy kerti kiegészítő, hanem a nyári családi élet központja. Három gyermekem van, akik egyszerűen imádják a vizet. Amint beköszönt a jó idő, szinte minden szabad percüket a medencében töltik. Éppen ezért számunkra különösen fontos, hogy a víz mindig tiszta, biztonságos és higiénikus legyen. Az évek során megtanultuk, hogy a medence karbantartása nem bonyolult feladat, de rendszerességet és odafigyelést igényel.

Nyári veszélyek a legkisebbekre – Amire minden szülőnek figyelnie kell

A nyár a szabadság, a családi kirándulások, a strandolás és a felhőtlen játék időszaka. A napsütéses hónapok azonban olyan veszélyeket is rejtenek, amelyek különösen a kisgyermekeket érinthetik. A szülők és nagyszülők fokozott odafigyelésével a legtöbb baleset megelőzhető, ezért érdemes tudatosan felkészülni a nyári időszak kihívásaira.

Nyári veszélyek kedvenceinkre: mire figyeljen minden felelős gazdi a kánikula idején?

A nyár a szabadtéri programok, kirándulások és közös élmények időszaka. Sokan ilyenkor még több időt töltenek kedvenceikkel a szabadban, azonban a forróság nemcsak az emberek szervezetét terheli meg, hanem a háziállatokét is.