Menü

Gyors pohárkrémek a nehéz karácsonyi desszertek után

A néhány pár perces pohárkrémek a leggyorsabb ünnepi desszertek kategóriájába tartoznak, szinte last minute desszertek az örökös időhiányban szenvedőknek, a nem éppen konyhatündéreknek, vagy a könnyű édességre vágyóknak.

Képzeljenek el olyan pohárdesszerteket, amelyekhez maximum tizenöt perc időráfordítás szükséges. Jól hangzik? Nézzünk pár receptet!

A vendégek nem győzik majd kanalazni a mákos-mascarponés pohárkrémet, ami cukormentes változatban is elkészíthető.

Tésztát sütünk 200 g mák, 100 g xilit, n1 narancsból nyert narancshéj, 1 tk sütőpor, 6 db tojás és 4 ek cukormentes lekvár (narancslekvár) keverékéből, a krémhez pedig 500 g mascarpone, 300 ml habtejszín, 3 ek xilit, 1 citromból nyert citromhéj kell, a tálaláshoz jól mutat a mentalevél, de a képzeletre van bízva.

Ünnepi ízvilágú a zserbó pohárkrém. A kekszréteg 100 g háztartási kekszből, 100 g dióból, 1 ek porcukorból áll, míg a krémhez 4 dl habtejszín, 10 dkg étcsokoládé, 5 dkg cukor, 20 ml rum és 300 g sárgabaracklekvár kell.

Az áfonyás mézeskalácsos pohárkrém hozzávalói: 3/4 csészényi apróra tört mézeskalács vagy puszedli, 1/4 csésze durvára zúzott dió, 2 evőkanál porcukor, 1/4 teáskanál őrölt fahéj, 2 evőkanál vaj, 1 nagy doboz görög joghurt, 1 teáskanál citromlé és áfonya.

Egy nagy tálban keverjük össze a mézeskalácsmorzsát, a diót, a fahéjat, valamint a vajat. A görögjoghurtot édesítsük a cukorral, és adjuk hozzá a citromlevet! Egy pohár aljára tegyünk áfonyát, majd mehet rá egy adag joghurt és egy adag mézeskalácsmorzsa, erre jöhet egy újabb réteg joghurt, végül áfonyát szórjunk a tetejére, a tálaláskor csokireszeléket is szórhatunk rá.

Az egyik kedvencem a tiramisu, ebből is az egyik leggyorsabb, melynek hozzávalói: 225 ml tejszínhab, 225 g mascarpone, 70 g cukor, 1 teáskanál vaníliaaroma, 1 evőkanál amarettólikőr, 450 ml eszpresszó, 1 csomag kör alakú, puhább babapiskóta és jó minőségű holland kakaópor.

Verjük fel a tejszínhabot, adjuk hozzá a cukrot és a vaníliaaromát, keverjük hozzá a mascarponét és az amarettót is. Mártsuk bele a babapiskótákat a kávéba, és tegyük a pohár aljára! Végezzük el ezt a műveletet a többi piskótával is és kezdjük el rétegezni a tiramisut! A kávés piskótára rakjunk egy adag mascarponét, majd ismét egy piskótát és egy adag krémet! A tetejére szórjunk kakaóport!

Úgy tűnik a mascarpone krémet nem tudom elengedni, így hozom a narancsos mascarponés pohárkrém receptjét is, roppanós keksszel, mely igencsak kedvelt.

Négy adaghoz kell 5 dkg vaj, 8 db zabkeksz, 1 narancsból nyert narancslé, 4 g zselatin, 100 ml habtejszín, 5 dkg porcukor és 15 dkg mascarpone.

A vajat megolvasztjuk, a kekszet összetörjük, és óvatosan kikeverjük a kettőt. A narancs levét kifacsarjuk, és egy kisebb edénybe tesszük a zselatinnal együtt, majd kikeverjük. A zselatinos narancslevet visszaöntjük a lábasba, felmelegítjük. A tejszínhabot felverjük, hozzáadjuk a porcukrot és a mascarponét, és azzal együtt is eldolgozzuk. Mehet mellé a kissé lehűlt zselés narancslé, majd azt is kikeverjük. A keksz egy részét a pohár aljára szórjuk, majd kanalazunk rá mascarponét. Így rétegezzük 2-3 rétegig. Hűtőbe tesszük 10-12 órára, hogy jól megdermedjen.

Már csak az a kérdésem maradt, hogy mit jelent az, hogy hűtőbe tesszük 10-12 órára, ezt valaki segítsen értelmezni. Ez olyan lehet, mint a maradék csoki vagy a megmaradt sütemény morzsája? Nálam ilyesmi nem fordul elő.

Az emberi ökoszisztéma törékeny egyensúlya: A diszbiózis

Az emberi test nem egy elkülönült sziget, hanem egy bonyolult és nyüzsgő ökoszisztéma, ahol több billió mikroorganizmus él velünk szimbiózisban. Ennek a belső világnak, a mikrobiomnak a központja a bélrendszer, ahol a baktériumok, gombák és vírusok finom egyensúlya határozza meg nemcsak az emésztésünk hatékonyságát, hanem immunrendszerünk állapotát és mentális közérzetünket is.

Egy különleges gyümölcs, a földicseresznye

A papírszerű burokba rejtett physalis igazi különlegesség egyszerre látványos, ízletes és egészséges. Ez a narancssárga bogyó nemcsak a tányéron mutat jól, hanem szervezetünk számára is értékes támogatást nyújt.

Földialma vagy másik nevén csicsóka, te ismered?

Nem mindenkinek lehet ismerős a földialma kifejezés, de ha azt mondom, hogy csicsóka, akkor biztosan sokaknak beugrik ez a remek konyhakerti növény.

A rutin, mint anyag, amire szükségünk van

Van jó pár kevésbé közismert anyag, ami nélkül a szervezetünk nem fog megfelelően működni, ilyen a rutin is.

A roppanás varázsa – miért imádjuk a sült ételeket?

Aranybarna bunda, forró belső és az a bizonyos első harapás, amikor minden a helyére kerül. A rántott harapnivalók és a húsok iránti rajongás mögött mindig ott rejlik az élvezet. Azonban mi vonz minket ennyire a bundázott ételek és a street food klasszikusok felé?