A post covid természetes kezelése
- Dátum: 2021.08.23., 05:59
- Udvari Fanni
- képek:pixabay.com
- ásványi anyag, betegség, fizioterápia, gyógytorna, magnézium, mozgásterápia, post covid, probiotikum
Az elmúlt év hosszú távon is emlékezetes marad számukra a COVID-9 pandémia miatt. Hogy pontosan mennyien betegedtek meg a világban, hazánkban, ezt a média folyamatosan közzéteszi. Amiről viszont sokkal kevesebb információval rendelkezünk, az a COVID-19 fertőzésen átesett betegek hosszú távon jelentkező tünetei, mellyel csak most kezdünk szembesülni. A legfrissebb adatok szerint a COVID-19 fertőzésen átesett betegeknek hozzávetőlegesen 30%-t érinti.

Gyógynövényeink közül az Ashwagandha és az Astragalus szerepe is kiemelendő, ugyanis a Ganoderma lucidum gomba mellett ezen növényeknek is van adaptogén hatásuk, mely azt jelenti, hogy a szervezetünk működését igyekeznek optimalizálni. Emellett a test ellenállását serkentik a fizikai, a környezeti és az érzelmi stresszorok ellen, valamint támogatják az immunrendszer működését. Az Astragalus az életerőt fokozza, az erőnléti állapotot javítja. Az Ashwagandha COVID-19 elleni hatását pedig már kutatásokkal is igazolták.
A propolisz immunrendszer erősítő és fertőzés csökkentő hatása mellett a COVID-19 elleni hatását is igazolták. A propoliszban található gyanta, balzsam, viasz, de van benne illóolaj, virágpor, vitaminok (B1, B2, B6, C, E vitamin), aminosavak, és számos nyomelem is (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn). Az eddigi tudásunk alapján közel 200 különféle anyag lehet benne. Legfőbb hatóanyaga a flavonoid, amely leginkább antioxidáns, baktérium és vírusellenes és gyulladáscsökkentő hatású. Ezen tulajdonságai miatt egyértelműen javasolt a fogyasztása a poszt-covidos betegeknél is.
A vitaminok és ásványi anyagok megfelelő étrendi bevitele elengedhetetlen az immunrendszer megfelelő működéséhez és a szervezet funkcionális tartalékainak fenntartásához.

A legfrissebb tanulmány szerint a vitamin- és mikroelem hiány pótlása is alapvető szerepet játszik az új koronavírus-fertőzés megelőzésében, kezelésében, valamint a poszt-covid szindrómás betegek kiegészítő terápiájában. A megfelelő mikroelemek bevitele fontos szerepet játszik az immunitás fenntartásában, a test funkcionális tartalékainak növelésében, a fertőzés kockázatának, a betegség időtartamának és súlyosságának csökkentésében. Az A-, B6- , B12- , C-, D-, E-vitaminok, folsav, valamint ásványianyagaink közül a szelén, réz, cink, vas és magnézium szerepe kiemelendő, így ezen tápanyagok pótlása minden poszt-covidos betegnek is ajánlott. Ezért is kitűnő választás lehet a ganoderma fogyasztása, hisz ez a gomba bőségesen tartalmazza ezen vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket természetes formában. Az idegrendszeri tünetek enyhítésére a neurológusok is a B-vitaminok, valamint az alfa-liponsav fogyasztását javasolják.
Nagy hangsúlyt kell fektetni a betegek megfelelő táplálkozására is. A diétának is hozzá kell járulnia a szervezet védekező képességének növeléséhez. A gyorsan emészthető szénhidrátokat ki kell zárni az étrendből, így a magas glikémiás indexű ételek (cukor, sütemények, édes szénsavas italok), étvágygerjesztők (forró szószok, pácok, mustár, majonéz stb.), konzervek, füstölt húsok, csokoládé , valamint a durva rosttartalmú zöldségek (retek, retek, hüvelyesek, torma, fokhagyma stb.) fogyasztása sem javasolt.
Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy az orvostudomány is még csak most ismerkedik ezen betegek terápiás lehetőségeivel, de a jelenleg rendelkezésünkre álló szakirodalmi adatok alapján ezen betegek rehabilitációs kezelésének szerves része lehet:

A természetes gyógymódok alkalmazása, így a gyógynövények (leginkább az Ashwagandha és az Astragalus) és gyógygombák (leginkább a ganoderma és a süngomba) használhatósága.
A megfelelő étrend kialakítása, mely vitaminokban (B- C- D- és E-vitaminok), nyomelemekben (főleg szelén, réz, cink, vas), ásványi anyagokban (leginkább a magnéziumban), pre- és probiotikumokban, metabiotikumokban és antioxidánsokban gazdag.
A fizioterápiás gyógymódok, mozgásterápiák (mint például a gyógytorna, jóga) alkalmazása.
Természetes védelem a kertben: növények, amelyek segíthetnek távol tartani a kullancsokat
A tavasz és a nyár beköszöntével egyre több időt töltünk a kertben, a teraszon vagy a családi ház körüli zöld területeken. A kellemes szabadtéri programokat azonban gyakran megkeseríthetik a kullancsok, amelyek nemcsak kellemetlen vérszívók, hanem különböző betegségek terjesztői is lehetnek.
Hogyan alakítsunk ki klímatűrő, méhbarát kertet Magyarországon?
Magyarország éghajlata az elmúlt években jelentősen változott, amihez nekünk is alkalmazkodni kell, amikor kertet tervezünk. Íme, néhány tipp, hogy a nyári meleg időszakban is szép kertünk legyen.
Az ózonréteg, a láthatatlan pajzs, amely védi az életet a Földön
Mindenki tudja, hogy nagyon kell vigyázni az ózonrétegre, mivel nagyon káros dolgoktól vég meg minket. Na, de mi az az ózonréteg és mi a feladata?
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?
Zöldségek a magasban – hogyan kertészkedhetünk panellakásban?
Sokan úgy gondolják, hogy a zöldségtermelés azok kiváltsága, akik saját udvarral vagy veteményessel rendelkeznek. Holott az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a lakáskertészkedés, amelynek köszönhetően ma már számos panel körül alakult ki valóságos zöld oázis.