Energiaital a gyerekek kezébe nem való?
- Dátum: 2018.10.11., 19:56
- Martinka Dia
- adag, aggódik, alkohol, álmos, alvás, citromfű, cukormentes, cukortartalom, egészségesebb, energiaital, fáradt, fáradtságérzet, fogyasztás., fogyókúra, gyömbér, jázmintea, kamasz, kampány, kávé, kimerült, kiszáradás, koffein, koplalás, máj, marketing, megoldás, megterhel, mozgás, pörgető, pulzusszám, suli, szervezet, szív, szünet, táplálkozás, tea, tinik, utóhatás, vese, vizsgaidőszak
Tanár vagyok és sokszor aggódva látom, hogy energiaitallal a kezükben érkeznek a tanítványaim a suliba, sajnos gyakran ezeket fogyasztják szünetekben, tanórán meg nem tudnak nyugton megülni és folyamatosan pörögnek. A tinik nagy része gyakran iszik energiaitalt, és sajnos a termékek marketingkampánya is egyre jobban a fogyasztásukra buzdít. Azzal pedig, hogy milyen következményei lehetnek ennek hosszú távon-nagyon kevesen foglalkoznak.
Álmos reggeleken, átdorbézolt hétvége után, vizsgaidőszakban a fáradtság ellen sok fiatal automatikusan kávéhoz, energiaitalokhoz nyúl. Azonnal érzik pörgető hatását, azonban kevesen tartanak a felpörgött szervezetre gyakorolt utóhatásokkal, az energiaital fogyasztása után fellépő még erősebb fáradtságérzettel.
Az energiaitalokat-rendkívül magas koffeintartalma miatt-borzasztóan veszélyes kávéval fogyasztani, pedig a tinik ettől sem riadnak vissza, s sokszor nem is értik, mi ezzel a probléma. Fogalmuk sincs, egy energiaital hány adag kávéval ér fel és milyen megterhelő a szívre nézve, arról nem is beszélve, hogy könnyen kiszáradást okozhatnak, mivel a koffein köztudottan vízhajtó hatású. Ezek nemcsak megemelik a vérnyomást és a pulzusszámot, a szív mellett a májat és a vesét is megterhelik, a cukortartalmuk pedig nagyon magas.

Léteznek ugyan a cukormentes energiaitalok, de ezek pedig sajnos az ész nélkül fogyókúrázó, koplaló fiatal lányok "kedvenc" megoldása az éhségük ellen.
Belegondolni is félelmetes, hogy az energiaitalok alkohollal keverve mennyire veszélyesek, s nem túlzás azt állítani, hogy akár végleges károsodást is okozhatnak a fiatalok szervezetében. Még kicsik a gyermekeim, de szülőként folyamatosan azon leszek, hogy figyelmeztessem majd őket kamaszkorukban a fent említett veszélyekre.
Létezik olyan, hogy kimerültebb, fáradtabb az ember, vagy sokáig fennmaradt egy-egy vizsga miatt a kamasz, de fáradtságűzésre van számtalan egészségesebb megoldás, mint az energiaital.
A különböző teák, gyümölcsteák, az egyszerű reggeli citromos víz, a gyömbértea, a csalántea, a citromfű tea, a jázmintea nagyon jó frissítő, élénkítő ital, esetleg este egy forró kakaó a tanulás közben, mindegyik jobb módszer a fáradtság esetén, mint a kávé energiaital kombó. A forró gyömbértea kiváló napindító, mindössze egy fél teáskanál reszelt gyömbért kell elkeverni fél pohár forró vízben, majd ízesíteni friss citromlével és mézzel.

A legfőbb igazság azonban az, hogy nem a kávétól leszünk frissek és éberek, hanem az elegendő alvástól, a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztástól, a kiegyensúlyozott táplálkozástól és a mozgástól.
Nagyon fontos lenne a szülőknek, tanároknak tudatosítani a fiatalokban, hogy az energiaital nem egy ártalmatlan szénsavas üdítőital. Sajnos összetételét illetően még nincs erre vonatkozó korlátozás, ezért a legjobb, ha elkerüljük a fogyasztásukat.
Mit együnk kánikulában? – A legjobb ételek a forró nyári napokra
A nyári kánikula komoly kihívást jelenthet a szervezet számára. Amikor a hőmérséklet tartósan 30 Celsius-fok fölé emelkedik, testünk fokozott igénybevételnek van kitéve.
Zöldségek a magasban – hogyan kertészkedhetünk panellakásban?
Sokan úgy gondolják, hogy a zöldségtermelés azok kiváltsága, akik saját udvarral vagy veteményessel rendelkeznek. Holott az elmúlt években egyre népszerűbbé vált a lakáskertészkedés, amelynek köszönhetően ma már számos panel körül alakult ki valóságos zöld oázis.
Szemünk színe: mit árul el a jellemünkről?
A szemeket gyakran a lélek tükrének nevezik. Nem véletlenül: amikor valakivel beszélgetünk, ösztönösen a tekintetére figyelünk, és sokszor már az első pillanatokban kialakul bennünk egy benyomás a személyiségéről. De vajon a szem színe valóban árulkodhat a jellemünkről?
Befőzésből magok – ki ne dobd
Aki szeret befőzni, az tudja, hogy némi hulladék keletkezik menet közben, többek között a magok, amiket érdemes megtartani.
Nyári kellemetlenségek nyomában – mit tehetünk a lábszag ellen?
A kánikulában sokan tapasztalják, hogy a lábuk fokozottan izzad, ami zavaró szagok kialakulásához vezethet. A tünetek gyakran kényelmetlen helyzeteket teremtenek, ugyanakkor tudatos odafigyeléssel és néhány egyszerű napi szokással teljesen kézben tarthatjuk a problémát.