Menü

Mennyibe kerül kutyát tartani?

Még él a régi nézőpont, miszerint kutyát tartani nem kerül semmibe: megkaphatja a maradékot, és jó esetben elviszik az éves veszettség elleni oltásra. Valóban ennyire egyszerű lenne? – Természetesen így is lehet, ez azonban messze áll a felelős állattartástól. Az ugyanis elég sokba kerül, így inkább annak javasolt kutyát befogadnia, aki tisztában van vele, hogy ez bizony áldozatokkal járhat – pénzbeliekkel is.

A kezdeti időszak rögtön igényel egy kisebb befektetést: ha megfelelő helyről, tenyésztőtől vásárolunk kutyát, az bizony nem olcsó. Ha egy kutyát túl olcsón vásárolhatunk az interneten, vagy állatvásárban, akkor esélyes, hogy szaporítóval van dolgunk. Adott még az örökbefogadás lehetősége, amikor számolnunk kell azzal a rizikóval, hogy általában nem tudunk semmit a kutya felmenőiről, esetleges öröklött betegségeiről. Kiskutya esetén többféle oltást kell kapnia, ennek egy részét a tenyésztő intézi még a kutyus elhozatala előtt. Első kutya esetén egész kelléktárra lehet szükség, hasonlóan, mint egy kisgyerek érkezése előtt. Kinti kutya esetén kutyaház, lakásban tartott állatnak fekhely. Póráz, nyakörv, kakizacsi, szőrápoló készlet, játékok, ennivaló, rágnivaló. Ehhez jön még a kutyanevelésről szóló szakirodalom, valamint a kutyaovi, kutyasuli költsége, ha nevelt ebről áhítozunk. Talán már csak a felsorolásból is látszik: mindez nem két fillér. Persze lehet spórolni: fekhely lehet egy régi pléd, kakizacsi az összegyűjtött pékáruk és zöldségek tasakja, játék pedig a műanyag flakon.

Számolni kell azért a váratlan kiadásokkal is: egy-egy állatorvosi beavatkozás, vizsgálat díja ritkán áll meg néhány ezer forint alatt. Ezért is fontos, hogy a gazdi találjon egy olyan állatorvost, akiben megbízik, és akihez rendszeresen hordhatja a kutyát, aki ismeri majd a kórelőzményét, a természetét. Így talán a költségek tekintetében is korrektebb árat garantál nekünk. Bizony nem csak a gyerekkel, hanem a kutyával is előfordulhat, hogy éppen este, éjszaka, hétvégén szenved valamilyen tünettől, és igénybe kell venni az állatorvosi ügyeletet. Főleg, hogy a nagyobb gyerekekkel ellentétben nem tudja elmondani, hogy mi baja van. Az ügyeleti ellátás esetén szinte mindenhol felárat számolnak fel, ami igencsak megnyomja a számlát.

Az a nézőpont is elavultnak látszik, hogy a kutyának elegendő egy kis maradék és csont. Sok kutyafajta nem bírja a csontot, széklete túlzottan kemény lesz tőle, akár súlyos hasfájás, székrekedés is felléphet. A házi koszt valóban nagyon jó lehet (függően persze attól, hogy éppen mit evett a család), de azért ne adjunk romlott, rossz állagú ételt a kutyának! Emellett a változatos, számára egészséges táplálkozáshoz fontos lehet, hogy megfelelő minőségű tápot, konzervet adjunk neki, sőt néha egyszerűbb is lehet, ha nem maradt az ebédből, vagy ha éppen siet az ember. Sajnos nagyon sok állateledel rossz minőségű, az állattal mindent meg lehet etetni jogcímen. Érdemes utánaolvasni, hogy melyik jó minőségű és összetevőjű, ami valóban kedvez a kedvencünknek. Ám tudni kell, hogy a jó minőségű állateledelek nem olcsóak, a havi ellátmány sokba kerülhet!

Végül, de nem utolsósorban a kullancs elleni védekezés is elég drága. Akár nyakörvet, cseppet, vagy gyógyszert alkalmazunk, ezek a szerek sokba kerülnek, viszont nem érdemes elhagyni őket, mert a kullancs nehezen gyógyítható, a kutya életére veszélyes betegségeket is terjeszthet. 

Átgondoltan, okosan azért remélhetőleg nem megyünk csődbe a kutyatartásban, de mindenképpen előre gondolkodjunk. Ha szűkek az anyagi lehetőségeink, akkor számoljunk vele, hogy belefér-e a havi költségvetésbe az állattartás. Az is szempont lehet, hogy mekkora testű kutyát választunk: az állateledel, a gyógyszerek, a kullancs elleni védekezés mind-mind többe kerülnek egy nagyobb testű eb esetén. 

Fotó:
pixabay.com

Milyen sportszakkört válasszunk a gyereknek?

Az iskolakezdés nemcsak a tanórák és a tankönyvek világát hozza el a fiatalok számára, hanem egyben a sportélet újra indulását is. A nyári szünet után ismét megtelnek a sportpályák, csarnokok és uszodák: kezdődnek a délutáni sportkörök, edzések, és a bajnokságokban is felpörög az idény.

„Me-time” mini szokások – 10 perces énidő, ami csodákra képes

A mindennapok rohanásában olyan könnyen elfelejtjük, hogy mi is emberek vagyunk, nem csak feladatokat teljesítő gépek. Pedig néha elég 10 perc énidő, és mintha újraindítanánk a lelkünket.

Szüreti mulatságok Magyarországon – hagyomány, közösség és bor ünnepe

Az ősz beköszöntével, amikor a szőlőfürtök megérnek, és a természet színei aranyba, vörösbe és barnába öltöztetik a tájat, elérkezik a szüret ideje. Magyarországon a szőlő és a bor kultúrája évszázadokra nyúlik vissza, így a szüreti időszak nem csupán a termés betakarításáról szól, hanem a közösségek egyik legfontosabb ünnepe is.

Autó helyett bicikli és séta – új szemléletet hoz a Mobilitási Hét

A lakóhelyemen működő sportegyesület idén is aktívan bekapcsolódott az Európai Mobilitási Hét programsorozatába, amelyet szeptember 16. és 22. között rendeznek meg szerte Európában. Az esemény célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetbarát, fenntartható közlekedési formákra – így természetesen a kerékpározásra is.

Az olvasás világnapját ünnepeljük!

Az UNESCO 1965-ben hirdette meg az Olvasás világnapját, felismerve, hogy a tanulás, a fejlődés és a társadalmi részvétel alapja az olvasni tudás. Az olvasás nemcsak tudást, hanem élményt is ad: történeteket, kultúrákat és emberi sorsokat tár fel, miközben fejleszti a kritikus gondolkodást és a kreativitást.