Menü

Miért nem jó tévé előtt elaludni?

Sokan alszanak olyan szobában, ahol televízió van, sőt sokan alszanak el a bekapcsolt tévé mellett, ennek pedig számos káros egészségügyi hatásai van, amiatt érdemes lenne elhagyni ezt a rossz szokást.

Televíziózási szokások a családban, avagy hogyan tévézzünk okosan a gyerekekkel!

Hogy a „doboz” milyen hatással van a családunkra, legfőképp a gyermekeinkre, azzal pszichológusok, pedagógusok, s különféle tudósok, szakemberek rengeteget foglalkoznak. A kérdés mindig az marad, hogy – mert tiltani nem lehet – hogyan tévézzünk okosan, felelősen, tudatosan a gyerekekkel.

Reklámok és a gyermekkori elhízás

A legtöbb reklám valami olyan hirdet, ami hizlal, ami cukros, ami lisztes, vagy zsíros, vagy tele töménytelen kalóriával, ám mindenesetre gyors egészségtelen élvezettel, a következmények nélkül. Egy hatéves nem érti, miért kéne spenótot ennie, mikor a neki ott a boltban a tejszelet meg a mogyorókrémes keksz, sokkal finomabb, s kit érdekel egy alma, ha kaphatna pudingot is, meg chipszeket.

Lehet, hogy ezért nem alszol jól?

Ha jól alszol, akkor is érdemes felfigyelni ezekre a tényekre, hiszen sose tudni, mikor jön jól az információ a jövőben. Tulajdonképpen végtelenül egyszerű dolgokról van szó, amelyek mégis befolyásolhatják a mi vagy családtagjaink alvását, s nem is gondolnánk rá.

Ha nem kelnék korábban…

Az emberek többsége nem szereti a hétköznap reggeleket. Az okok nyilván világosak, természetesen érthető, miért nem kedvelt napszak például egy hétfő reggel, pedig a reggelek egészen különlegesek…

Élet wifi nélkül? Van!

Érdekes szókapcsolatot olvastam a mai fiatalokról: „digitális bennszülöttek”. Elgondolkodtató, hogy mennyire nő azok száma, akik már beleszületnek a digitális közegbe.

Nézzek híradót vagy sem?

Nagyjából másból se áll az esti hírösszefoglaló, csak hogy ki halt meg, ki lopott meg kit, hol volt erdőtűz, földrengés, baleset vagy robbantás. Nézzünk híradót, vagy sem?

A közös vacsora fontosabb, mint gondolnánk

A közös vacsorák nem az evésről szólnak. Nem a háromfogásos családi lakomákat értjük alatta. Az esti közös együttléttől boldogabb és kiegyensúlyozottabb gyerekeink is lehetnek.

Többnyire ülőmunkát végzek, mit tegyek?

A szervezetünk nem arra született, hogy egész nap egy helyben üljünk, ha mégis ezt tesszük, annak hosszú távon káros következményei lehetnek. Hogyan hat ránk az ülőmunka és mit tehetünk az egészségünk érdekében?

Mitől lesz boldog egy család?

Ha belépünk egy boldog család otthonába, azt vesszük észre, hogy jól érezzük magunkat. Mindenki ilyen családra vágyik, de ne csak vágyjunk, tegyünk is érte!

Okos holmik, jó vagy nem?

Okos telefon. Okos mosógép. Okos takarítógép, robot porszívó, okos óra, okos személyi mérleg mindenféle kijelzővel, okos tablet, okos mérleg, intelligens lázmérő és még sorolhatnánk. Vajon több előnye, mint hátránya van intelligens készülékeinknek?

Télen otthon gyerekekkel

Amikor a téli hóesést a latyakos, esős, szürke és borult utálatos időjárás váltja fel, egész napos esővel, sötéttel, szeles hideggel, akkor bizony bent rekedünk eleven gyermekeinkkel egy lakásban. Vajon mi mindennel köthetjük le figyelmüket a négy fal között?

Miért jó ha sportol a gyerek? Anyukák kispadon!

A mozgás fontossága vitathatatlan. Legyen felnőtt, vagy gyermek. Milyen előnyei vannak szinte bármilyen sportnak? A gyerekek és persze az anyukák számára! Nézzük például ha a család apraja-nagyja focirajongó...

Vásárlás pasikkal?

Mindannyian jól tudjuk, hogy a férfiak többsége szeretne kimaradni a karácsonyi (vagy bármilyen) vásárlásból, legszívesebben otthon maradna és végignézne egy-két meccset a tévében. De a béke kedvéért azért mégis elkísérik párjukat a bevásárlásokra. Vajon hogyan tudjuk az unatkozó férfiaknak elviselhetőbbé tenni a vásárlást?

A televíziós mesék és a gyerekek

Közhely, de épp ezért is igaz: manapság a televízió neveli a gyerekeket. Sok szülő borzasztóan leterhelt, vagy fáradt, vagy épp "nemtörődöm" és azért ülteti a készülék elé a lurkókat, de sok esetben a gyerekek megnövekedett igényei is közrejátszanak.

Tévé a hálószobában? Inkább ne...

Valaha luxusnak számított, mára átlagossá vált, hogy nem csak egyetlen helyiségben van tévékészülék a lakásban, hanem a konyhában, vagy a hálószobában is nézhetjük a televízióműsort. Pedig ennek számos negatív hatása van, amikkel érdemes tisztában lenni.

Média kontra valóság

A reklámokban szereplő kisbabák mindig édesek, mosolygósak, az emberek pedig szépek és csinosak - ha esetleg akad kivétel, akkor az máris közfelháborodás tárgyát képezi. Tényleg azt várjuk a médiától, hogy reményteli álomvilágot sugározzon nekünk?

Miért őrülnek meg az emberek a szappanoperákért?

Bár a szappanoperákat gyakran illetik negatív jelzőkkel, mégis világszerte nagyon népszerűek ezek a történetek. Vajon mi a titkuk, mellyel emberek millióit bilincselik nap, mint nap a tévé elé?

Kanapéforradalom – avagy milyen hatással van a foci VB az életünkre?

Tombol a futball-láz, most még az is meccset néz, aki egyébként sohasem szokott. Miért is van ez? Sokaknak az a véleménye, hogy nem kíváncsiak a kezdő, nem kiemelkedő tehetségű csapatok küzdelmeire, de a világbajnokság - az egészen más. Egyesít minden tehetséget, és mindenki erejének és tehetségének legjavát adja bele a küzdelembe. Ráadásul ez túlmutat azon, hogy a csapatok adják-veszik a játékosokat, itt szívünknek valamiért kedves országoknak drukkolhatunk. A hangulat még a meccsek miatt máskor morcos feleségeket is elragadhatja. Vagy éppen bosszússá válnak a házastársak, mert július 13-áig esélytelen minden más szabadidős program.