Menü

Tud-e akárki jól énekelni?

Az énekhang kifejezés önmagában nem fedi le azt a sok mindent, ami ahhoz szükséges, hogy valaki szépen tudjon énekelni. A zenei érzék, a jó hallás, a tiszta hang, a helyes légzés és a jó intonáció mind elengedhetetlen feltételei a jó előadásmódnak. Ezek közül bizonyos tulajdonságok adottak, mások tanulhatóak. A hangszín nyilván adottság kérdése, de ez nem azt jelenti, hogy nem tud változni. Folyamatos gyakorlás és igénybevétel mellett tisztulni is képes a hang, illetve kicsit meg is változik, tisztábbnak, pontosabbnak, képzettebbnek fog tűnni. Előnyére változni bármely hang képes.

A halláson is lehet finomítani, bár ez lényegesen nehezebb. Sokféle zenehallgatási és éneklési gyakorlat szükséges az alakításához. Ám a jó zenei hallás nemcsak abból áll, hogy felismerjük a különböző hangközöket a zenékben és mások énekes vagy hangszeres előadásában, hanem az is szükséges, hogy a saját előadásunkban is pontosan és kellő finomsággal fel tudjunk fedezni minden apró hangkülönbséget. Ehhez pedig olykor sok év fejlesztés és gyakorlás szükséges. Mint a legtöbb fejlődési folyamatban, itt is a koncentráció és a rendszeresség a legfontosabb.

Fontos tényező még a ritmusérzék, melynek java részét a kisgyermekkorban elsajátított elemek adják. Tehát ezért fontos mindenféle koordinációs feladatokat adni a kisgyermekeknek. Ha gyermekként ez az elsajátítás elmarad, akkor felnőtt korban sokkal nehezebb pótolni a hiányosságokat. Természetesen nem lehetetlen, és felnőttként is el lehet érni jelentős fejlődést a ritmusérzék terén, de sokkal jobb, ha van egy biztos alapunk.

Az intonációs képesség már több elem következményeképpen lép fel. Egyrészt a hangszínünk erőssége, biztossága, fejlettsége adja egy bizonyos részét, másrészt pedig a hallásunk finomsága.

Akkor végül is kellő gyakorlással bárki tud jól énekelni? Nos, nem lesz mindenkiből operaénekes csak azért, mert sokat gyakorol. Hiszen nem véletlenül hívják az énektudást készségnek. De széles zenei műveltséggel, jó alapokkal, szorgalommal és egy jó tanárral viszonylagosan jó szintre fejleszthető mindenki, természetesen a saját képességeinek megfelelően. A hangszín karban tartható és edzhető, a hallás (kis mértékben) javítható, fejleszthető, a helyes légzés technikája és a helyes intonáció is elsajátítható, a ritmusérzékre pedig rá lehet dolgozni. Ha valakinek nagy álma, hogy legalább nagyjából megfelelő szinten tudjon énekelni, annak van egy jó hírünk: van esélye rá. De nem szabad túl nagy elvárásokat támasztanunk sem magunkkal, sem esetleges tanárainkkal szemben, hiszen az éneklés jó része mégis adottság kérdése.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.