Menü

Az érintés varázslatos ereje

Gyógyító simogatás

Az érintési ingerek hatására hormonok egész sora választódik ki. Közéjük tartozik például a kötődés hormonjaként is nevezett oxitocin, amely csökkenti szívünk percenkénti összehúzódásainak számát, serkenti a növekedési folyamatot, ellazítja az izomzatot, sőt még depresszióellenes tulajdonsága is van. Nem csoda, hogy olyan népszerűek manapság a különféle masszázstechnikák, amelyek gyógyító erővel rendelkeznek. Beteg gyerekeket nem véletlenül visznek állatsimogató programokra. Ez segíthet konkrét betegségekből való felépülésben is, de mindenképpen hasznos eszköz lehet akkor is, ha az illető nehezen barátkozik, és teremt kapcsolatot. Az állatok simogatása feloldja ezeket a feszültségeket és segít lebontani a gátakat. Továbbá, ha egy kapcsolatban a párok sokat és sokáig ölelkeznek, az kifejezetten pozitív hatást gyakorolhat rájuk.

Erősíti ugyanis a „MI” tudatot, mivel összefonódva egy összetartozó egységnek érzik magukat. Megszűnik ilyenkor a különálló ő és én, és erősödik az összefogás. Az ölelést gyakran alkalmazó párok összetartóbbak, a férfinél erős az óvó-védő hozzáállás, de egyben megnyugvást is keres a nő karjaiban. Ezért aztán ajánljuk, hogy mindenki tegyen egy próbát: figyelje meg a körülötte lévő párokat. Ha gyakran érintik meg egymást, az azt jelenti, hogy harmonikus a kapcsolatuk. Viszont Ha az egyik néha ösztönösen elhúzódik az érintéstől, akkor az valamilyen problémára utalhat, például elidegenedtek egymástól. Manapság gyakran elfeledkezünk az érintés fontosságáról. Pedig ezek az apró interperszonális visszajelzések nem helyettesíthetők gifekkel, matricákkal vagy emotikonokkal. Boldog házasságban élő nőknél azt mutatták ki, hogy kevesebb neurális választ adnak fenyegető helyzetben, ha férjük kezét fogják, mint ha egy idegenét, vagy senkiét.

Napi négy ölelés

"Az egyszerű túléléshez napi négy ölelésre van szükségünk, nyolcra a szinten tartáshoz, viszont a fejlődéshez napi 12 kell." - állította Virginia Satir pszichoterapeuta.

Az ölelés tudatosítja bennünk, hogy nem vagyunk egyedül, összetartozunk, mindig van kire támaszkodnunk, ha szükségünk van rá. A gyerekek számára ez talán még fontosabb! Az ölelés erősíti a gyerek-szülő kapcsolatot, és a gyerekek közötti féltékenykedés lecsillapításában is segít. A pennsylvaniai Carnegie Mellon University kutatói nemrégiben azt vizsgálták, hogyan hat a vita utáni ölelés a felek hangulatára, és kiderült, hogy nagyon is pozitívan. Azok, akik az összezördülés után ölelkeztek, jóval derűsebben tekintettek vissza a korábbi konfliktusra. Kultúránkban intim dolognak számít, ha megölelünk valakit, és ezért nem is szívesen beszélünk róla. Az ölelés terápia azonban már régóta létező dolog, amit már csecsemőkorban kellene elkezdenünk tanulni.

A legkevésbé hatékony ölelés, meglepő módon, a szexuális töltetű, éppen ezért lehet a válás oka, mert az ölelések száma lecsökkent csak erre a formára, és automatikussá válik a mozdulat. Fejezzük ki szeretetünket minél többször egymás iránt! Mint, ahogy a címben említettem, napi négy ölelés kell a túléléshez. Ez sem egy kipipálandó feladat, amelyben számolni kellene az öleléseket, de minél többször fejezzük ki a szeretetünket nemcsak gyermekünknek, hanem a számunkra fontos személyeknek is” – részlet Kádár Annamária Mesepszichológia című könyvéből.

Feladatod a következő:

Írd össze, hogy mi akadályoz abban, hogy kitárd a karjaid
Naponta legalább kétszer finoman érintsd meg a hozzád közelállókat, munkatársaidat, barátaidat! (pl. érj a kezéhez, miközben beszélsz hozzá)
Hetente legalább kétszer adj ölelést!
Minden este gondold végig a napodat és adj hálát minden pozitívumért és a negatívumoktól ints búcsút!

Tehát sose szégyellj ölelni, tedd meg bátran, hiszen ezzel nem csak magadnak, de másnak is jót teszel!

Szerző: Udvari Fanni

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

Mondj búcsút a megfelelési kényszernek!

A megfelelési kényszer egy olyan érzés, amikor valaki folyamatosan igyekszik megfelelni saját vagy mások elvárásainak. Ez lehet saját belső kényszer, társadalmi nyomás, munkahelyi elvárás. A megfelelési kényszer stresszt és szorongást okozhat. Ha Önök is azok közé tartoznak, akik szeretnének mindenkinek megfelelni, akkor érdemes elolvasniuk cikkünket.

Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?

Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.

Az elliptikus tréner több fantasztikus hatása

Sokak számára a mindennapi futás fájdalmakhoz, sérülésekhez vezethet. Ennek megakadályozása érdekében az aktív helyreállítási edzéseket érdemes beépíteni a futóprogramba, ez ugyanis ad egy kis szünetet, kicsit változtat a rutinon, ez pedig segít fenntartani a motivációt.

A féltékenység okai és jelei

A féltékenység egyike a normális és alapvető érzelmeinknek, mégsem szeretjük beismerni, sőt, tagadjuk is. Pedig mindenki érzett már féltékenységet, akár a testvérével vagy szüleivel szemben, mégis a párkapcsolatokat képes a legnagyobb mértékben megmérgezni ez az érzelem. Miből fakadhat a féltékenység, melyek a kiváltó okok és hogyan tudunk megbirkózni vele?