Menü

Stressz-evés

Az evés egyes emberekből olyan pozitív reakciókat vált ki, melyeket folyamatosan újra és újra át akarnak élni. Torzítja a gondolkodásukat, megváltoztatja a látásmódot és a szükségleteket. Persze, ez csak szélsőséges esetekben fordul elő ilyen formában, de kevésbé szélsőséges formában is komoly problémákat tud okozni.

Ilyen például, ha valakit semmi más nem tud megnyugtatni, csak az evés. Ez gyakran szűk étrenddel párosul, vagyis az adott személy stressz hatására mindig ugyanazt eszi. Ez az étel aktiválja szervezetében a jutalmazást, és olyan hormonok szabadulnak fel benne, amelyek elégedettséggel, esetleg nyugalommal töltik el. Ez a nyugalom azonban, akárcsak az alkohol esetében, időleges.

A legtöbb káros szokásunk éppen így alakul ki. A rövid, de azonnali örömet választjuk, először csak pár alkalommal, majd egyre többször és többször. És egy idő után mind a mennyiségen, mind a minőségen változtatni kell. Általában ilyenkor plusz elem jön a képbe. Például, ha valaki stressz-evő, előfordulhat, hogy kezdetben bármilyen étel megfelel neki, később viszont rászokhat a csokoládéra, cukrokra, egészségtelen ételekre. Ez a folyamat addig tart, míg el nem kezdi a boldogság, felszabadulás érzését kötni ahhoz az egyetlen ételhez, ami akár ahhoz is vezethet, hogy minden helyzetben fogyasztani akarja az adott ételt. Így, ha jobban belegondolunk, már nem is stressz-evésről van szó, hanem mániákus evésről, ami sokkal rosszabb, mert nehezebb a leszokás.

Tehát, ha Te is úgy veszed észre magadon, hogy stresszhelyzetben hajlamos vagy az evésbe menekülni, gondolj bele, nem teszel-e hosszú távon rosszabbat magadnak, mint ha elviselnéd a feszültséget, és később másképp vezetnéd le.

Az 5 leghatásosabb méregtelenítő étel

A helytelen táplálkozás miatt a testünkben sok salakanyag, a kötőszövetekben pedig sok felesleges víz halmozódhat fel. Ám akadnak ételek, amelyekkel könnyedén elkerülheted ezeket a problémákat!

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.