Menü

A születési súlyt befolyásoló tényezők

Az elején kiemelném, hogy most inkább a környezeti tényezőkről lesz szó. Ilyenek például az anya súlya és egészségügyi állapota, hisz ez a babának a közvetlen környezete. Ide tartozik ezen kívül a diéta, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a tea, kávé, illetve más koffeintartalmú ételek/italok fogyasztása, a hőmérsékletingadozás, a kábítószerek és a pszichés stressz.

Érdemes megnézni, hogy a méhen belüli fejlődés során mik a kritikus időszakok a baba gyarapodása szempontjából. A 12. hétben alakul ki az első harántcsíkolt izom. A 16. hétben megjelenik a zsírszövet, rá 4 hétre pedig a bőr és a zsírréteg vastagodása dominál. A 24-28. hétnél húzzák meg a koraszülés alsó határát, a felsőt pedig a 37. hétnél. Ettől kezdve már érett szülésről beszélünk egészen a 42. hétig, ami pedig már túlhordásnak számít.

Az európai átlag 3,5 kg (3500 g), de 2,5-5 kg között normálisnak tekintjük a születési súlyt. Ezek alatt és fölött alacsony és magas születési súlyról beszélünk, de fontos, hogy milyen területen nézzük az átlagot. Ázsiában például az átlagos születési súly 240 g-al kevesebb, mint Európában.

A születési súly és hossz kapcsolatából lehet következtetni arra, mikor maradt el a fejlődés. Ha „csak” a születési súly kisebb az átlagnál, de a hossz normális, akkor az utolsó hetekben maradt el a fejlődés, azonban, ha mindkettő adat kisebb a normálisnál, már a terhesség korábbi szakaszaiban is elmaradhatott a növekedés.

Nézzük, hogyan hat az anya egészségügyi állapota a csecsemőkre. Minden egységnyi növekedés az anya születés előtti BMI indexében legalább 25,9 grammal növeli a baba születési súlyát, vagy másképpen: minden 10 kilogrammnyi gyarapodás a terhesség 30. hetéig 224 grammal nagyobb születési súlyt eredményez. Ebből jól látszik, hogy tévhit, amikor azt mondják, most kettő helyett esznek. A terhesség alatt összesen +11-14 kg többletsúllyal számolva megkapható az optimális kalóriabevitel, ami azt mutatja, hogy napi 2-300 kalóriával kell többet elfogyasztanunk, hogy egészségesen fejlődjön a baba. A terhesség alatt nem ajánlott diétázni, mind a gyermek, mind az anya egészsége szempontjából.

A dohányzásra és az alkoholfogyasztásra nem térnék ki részletesen, hiszen egyértelmű, hogy nem egészséges sem a szülőnek, sem a babának. Érdekesség viszont, hogy a korábban dohányos, de leszokott anyák gyermekeinek születési súlya nem különbözött azokétól, akik sosem dohányoztak.

Egy másik tényező, amit ritkán hallani, az a hőmérsékletingadozás. Kutatók azt találták, hogy azok a nők, akik terhességük alatt szélsőségesen meleg, vagy hideg időjárásnak voltak kitéve, nagyobb eséllyel adtak életet a normálisnál alacsonyabb súlyú gyermekeknek, annak ellenére, hogy szó sem volt koraszülésről. Ennek kapcsán érdemes elgondolkodni, hogy a globális felmelegedés a szélsőséges időjárási jelenségek mellett ilyen következményekkel is járhat.

A végére maradt a pszichés stressz, nem véletlenül. Több kutatást is végeztek ebben a témában, azonban annyira eltérők az eredmények, hogy nem lehet egyértelműen kijelenteni, mennyiben is járul hozzá a születési súlyhoz a stressz. Egyes kutatások szerint, ha más negatív tényező nem áll fenn, akkor nincs kimutatható hatása a születési súlyra, mások szerint viszont nagyban befolyásolja azt. Mindenesetre az a legjobb, ha a kismama nyugodt és biztonságos környezetben van.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.