Menü

Slackline – avagy egy sokoldalú extrém sport

Mielőtt rátérnénk arra, hogymiért jó ez és mennyi lehetőség van benne, tisztázzuk, mi is ez az új, talán még mindig nem túl elterjedt extrém sport.

Tulajdonképpen egy nejlonból, vagy poliészterből készült óriási spaniferről van szó, amit kifeszíthetünk két szimpatikusnak tűnő szilárd pont közé. Ez a szilárd pont lehet fa, állvány, akármi. A lényeg, hogy valóban tartson. Na de miért akarna valaki „kötéltáncolni”? Bár a legtöbben ezzel a szóval illetik, itt azért kicsit többről van szó. Míg a kötéltáncnál merev kötélen sétálunk, itt rugalmas az anyag, ezért kicsit olyan, mintha egy trambulinon ugrálnánk, ráadásul a kifeszített „kötél” lapos, így könnyebb rajta egyensúlyozni. A szélessége fajtától függ, az egészen vékonytól a talpszélességűig kapható, minden méretben.

Nos, a dolog pikantériáját az adja, hogy rengeteg módon lehet használni. Van, aki csak az egyensúlyérzékének javítására használja, egyszerűen sétálgat rajta oda-vissza. Van, aki jógázik rajta, mivel így az egyszerűbb mozdulatok is nagy kihívást jelentenek. Lehet rajta merészebb mutatványokat is csinálni, szaltózni, ugrálni, ez is egyfajta stílus. Vannak, akik a koncentrációs képességük javítása miatt kezdtek bele, mivel nem csak fizikai, szellemi jelenlétet is igényel. Azonban, akármerről kerülgetjük, minden irányból találunk közös pontot. A mozgást. Amellett, hogy igen szórakoztató és az egészen kicsiktől az egészen nagyokig, bárki kipróbálhatja, rendkívül alaposan megmozgatja a testet. Ráadásul, még ha fizikailag el is fáradunk, a jó levegőn, természetben töltött idő és kikapcsolódás épp ellenkezőleg; feltölti szellemileg az embert.

A kicsit merészebbek kipróbálhatják a slackline különböző formáit. Beszélhetünk urbanliningról, ahol lakott területeken, városokban, parkokban űzik a sportot, vagy ott van a waterlining, amikor víz fölött, vagy akár vízben feszítik ki a kötelet. A tricklining egyszerűen azt jelenti, hogy különböző mutatványokat végzünk a kötélen. A highline az a verzió, ahol magasan a föld vagy víz fölött feszítik ki a spanifert. Bármelyik formáját is választjuk, egy biztos: egy új, érdekes és különösen jó mozgásformával ismerkedhetünk meg, nem beszélve arról a fantasztikus közösségről, ami eköré az extrém sport köré épült.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.