Menü

Vigyázzunk rájuk!

Szerintem, nálam, a világon nincs nagyobb "para-anyuka", de tényleg! Sima hétköznapokon is gyakran előfordul, hogy nem tudok a munkámra koncentrálni, mert arra gondolok, mi van a gyerekekkel az oviban, suliban. S akkor is ideges vagyok, ha a nagyszülőkre bízom őket. (Pedig, abban 100% biztos vagyok, hogy jó kezekben vannak náluk a gyerekeim). A családom tagjai már maguktól felhívnak, ha megy a mentő szirénázva az utcán, hogy "Jól vannak, köszönik, ne kezdjem el őket végigtelefonálni..." Azért, én mégis mindig óvatos vagyok, akkor is, ha "paragép" módon próbálom kiszűrni mindig a veszélyforrásokat. Tudom, ezt teljes mértékben soha nem lehet, de mégis azt tanácsolom: figyeljünk oda a gyerekeinkre, pláne most a nyári vakáció alatt, a nyaraláskor, a szabadban, a vízparton, mindenhol!(És…. már a veszélyek gondolatától is aggódni kezdek!)

A Gyermekorvosok Egyesületének, nemrég megjelent cikke szerint: a legtöbb gyermekbaleset a szabadban történik. Nyári vakáció alatt, nagy veszélyt jelentenek a vízi balesetek, de gyakoriak az égési sérülések és a balesetek is. Ettől függetlenül a lakásban is vigyázni, figyelni kell rájuk, a veszélyforrások kiiktatásával.

A gyermekkori balesetek leggyakoribb színhelye: a lakás. Soha nem hagyok egyedül kisgyereket, még rövid időre sem. Még akkor is becsukom az ablakokat, erkélyajtót, ha pár percre a mosdóba szaladok. A tűzhelyen nem hagyok felügyelet nélkül forró ételt és a konnektorokat is "gyerek biztossá" teszem. Igaz, bizonyos kortól már szépen el lehet mondani nekik, hogy mire kell figyelniük, egészen pici korban azonban nekünk kell figyelmesnek lennünk.

Égés, forrázás esetén azonnal hideg vízzel kell hűteni a sérült területet, ezután kötszerrel vagy tiszta vasalt lepedővel letakarni a sérült bőrt. Itatni kell, majd orvoshoz vinni a gyereket. Napégés esetén hűsítő krémekkel kezelni a leégett bőrt. Sajnos, kutyaharapás is előfordulhat, az ilyen helyzet megtörténte után meg kell győződni róla, hogy a kutya megkapta-e a kötelező oltásokat. Ha ismeretlen vagy kóbor kutya harapta meg a gyermeket, a veszettség elleni oltást is mérlegelni kell, tehát ilyen esetben is orvoshoz kell fordulni. Ha a gyermek elesik, megüti magát, akkor érdemes megfigyelés alatt tartani, pupilláját megfigyelni, s azt, hogy panaszkodik-e szédülésre, fejfájásra, hányingerre.

Elsősorban, nekünk szülőknek, felnőtteknek a felelőssége, hogy nagyon vigyázzunk a gyerekekre. S tájékoztassuk őket, világosítsuk fel őket a lehetséges veszélyforrásokról és azok megelőzéséről.

Az sem lenne baj, ha elmondanánk nekik azt is, mit kell tenni, ha ilyen történik, ehhez nyilván szakember jobban ért, de mint én a "mezei anyuka" is be tudom írni a keresőbe az általam nem pontosan ismert teendőket. Majd elmagyarázhatjuk a gyerekeknek, hogy mi lehet a segítség egy horzsolás, vágás, ütés, rándulásos baleset esetén. Milyen telefonszámot kell hívniuk, ha baj történik, a nagyobbak pedig már el tudják mondani a szükséges információkat a segítségnyújtó szakembereknek a telefonban.

Nyilván odafigyelünk, nem visszük ki déli órákban a napra őket. S nem hagyjuk a tűzhelyen a forró levest. Becsukjuk az ablakot, s figyelünk arra, hogy a kicsik nem érjék el a késeket, éles konyhai szerszámokat. Figyeljük, hogy ne nyúljon bele a konnektorba, idegen kutyákat sem engedünk neki megsimogatni, de képtelenség azt állítani, hogy minden veszélyhelyzetet elkerülhetünk, pláne, ahol több gyermek is van. Bármennyire is szeretne, egy anyuka sem tud egyszerre több helyen lenni, mindenhol egy időben helytállni, s előfordulnak szerencsétlen véletlenek, ezért is fontos minderről beszélgetni a kicsikkel, nagyokkal.

Persze a fent leírt helyzetekre soha ne kerüljön sor, de azért mégsem felesleges, ha egy órát arra szánunk, hogy erről beszélgessünk erről velük, akár, ma délután. Tegyük fel, megjegyeznek az egészből egy telefonszámot és egy-két fontos információt, de akkor már megérte!

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.