Menü

Ideális étrend óvodásoknak, kisiskolásoknak

Vajon milyen egy ideális reggeli kisebbeknek? Mit csomagoljunk tízóraira a nagyobbaknak? Mennyi az ideális gyümölcsfogyasztás ebben a korban? Adjunk tejterméket? Mi a baj a bolti felvágottakkal? Milyen vitaminokat adjunk nekik? A kérdéseink végeláthatatlanok, ha óvodás, kisiskolás gyermekeink táplálkozásáról van szó.

Ma, minden 4. kisgyermek túlsúlyos Magyarországon. Azért ez elég félelmetes adat. Pláne, ha hozzágondoljuk az elhízással kialakuló betegségeket, hiába folyik a csapból is a téma, változni mégse nagyon tudott, még, ez a romló statisztika.

Minden 3. gyerek reggeli nélkül ül az iskolapadba - olvasom a neten, de tanárként is megerősíthetem ezt, nem számoltam ugyan össze, de jó néhány diák üres gyomorral érkezik az iskolába. A legnagyobb baj a helytelen táplálkozási szokásokkal, hogy ami kisgyermekkorban kialakul – (vagyis amit szülőként kialakítunk) az rögzül bennük.

Nagyon fontos szabály: reggelivel kezdjük a napot! Óvodáskorban is! Bár az ovisok kapnak reggelit az óvodában, ha megszokjuk, hogy reggeli nélkül induljon a nap, iskoláskorban is majd egy péksüteményt nyomunk a kezébe a boltban, vagy azt se. Minden nap kell reggelizni. S ha eleinte nem is éhesek a gyermekeink, korábbi lefekvésre szoktatva, könnyebben felkelthetőek és éhesebben ébrednek majd.

Az ideális reggeli tartalmazzon teljeskiőrlésű gabonafélét, fehérjeforrást, friss zöldséget és gyümölcsöt.

A tejtermék fogyasztásáról erősen megoszlanak a vélemények manapság. Mondanám, hogy „öntsünk tiszta tejet a pohárba”, de a kérdés megválaszolása elég összetett dolog. Az én nézetem szerint, felnőttkorban, sokaknál problémát okoz a tej és annak megemésztése, lebontása, így nem tartom egészségesnek felnőttkorban a tejfogyasztást, én magam növényi tejekkel helyettesítem ezt az étrendemben. A gyermekek még rendelkeznek a laktózbontó enzimmel, ők jobban tolerálják a tejtermékeket és egyes nézetek szerint a kalciumszükséglet végett, ajánlott a tejtermék fogyasztása gyermekeknél. Más szülők nézetei szerint: már gyermekkorban sem egészséges a fogyasztása. A tej hatásairól rengeteg tudományos értekezés és tanulmány készült már, az ipari állattartásról kialakult nézetek, tejfogyasztás melletti és azt ellenző érvek számos esetben váltanak ki vitát, ebben a cikkben nem célom sem megerősíteni, sem ellenvéleményezni egyik tábor gondolatmenetét sem. A tejfogyasztás körüli őrült vitában én mérlegelni szoktam, s mivel a gyermekeim nem érzékenyek a tejre, így ebben is változatosságra törekszem: éppúgy kínálom a növényi tejkészítményeket nekik, mint a tejet tartalmazó joghurtokat, kakaókat, ám a túlzásba vitt tejtermék fogyasztást gyermekkorban sem tartom jó ötletnek, s erre jómagam is odafigyelek.

Mi a baj a felvágottakkal? A bolti felvágottfélék furcsa ételek. Elvileg mindenki tudja miért egészségtelenek, mégis imádjuk a különféle szalámikat, párizsikat, vagy éppen a csirkemell sonkát. Legtöbbünk reggelijében, vacsorájában szerepet kapnak ezek a - valljuk be - praktikus élelmiszerek. Azonban, ezek, alaposan feldolgozott termékek, melyekben sok nemkívánatos adalékkal is találkozhatunk. A bolti húskészítmények fogyasztását is mértékkel és kellő körültekintéssel végezzük, olvassuk el az összetevőket, figyeljük meg a zsír- és hústartalom arányát, az adalékanyagok mértékét és milyenségét. Jómagam gyakran arra a megoldásra jutok, hogy inkább készítek egy gyors rántottát a felvágottak helyett.

A napi ötszöri étkezés, a megfelelő folyadékfogyasztás, a túlzott só-és cukorfogyasztás kerülése, a rendszeres mozgás beiktatása mind – mind ugyanolyan fontos gyermekeink egészsége szempontjából óvodáskor, vagy iskolakezdés idején, mint az, hogy beszerezzük a szükséges könyveket, táskát, tolltartót, írószereket, ruhákat.

Kisgyermekkorban, nagyon sokat számít a megfelelő vitaminfogyasztás. Megint csak a saját példámból tudok kiindulni: az én gyermekeim kapnak vitaminokat, ám mivel a magas gyümölcs- és zöldségfogyasztás jellemző ránk, így külön vitaminokra kisebb mértékben van szükség, a D-vitamint nagyon fontosnak tartom, még nyáron is adom a fiaimnak, illetve iskoláskorú gyermekem kapja az Omega 3 vitamint, ennek jótékony hatásáról a tanulmányi eredményt látva, meggyőződtem. A C-vitamint, vagy egyéb gyermekkori multivitamin készítményeket a téli hónapokban adagolom nekik, rendszerint, a reggeli után kapják. A sportoló nagyfiamnak, fociedzések után, magnéziumot is szoktam adni.

A kisgyermekeink agyi és idegrendszeri fejlődése, egészségi állapota, közérzete nagyban függ a táplálástól, s mivel róluk mi szülők gondoskodunk, így a mi feladatunk és felelősségünk őket a legjobb ételekkel és tápanyagokkal, vitaminokkal ellátni. Ez legyen az egyik legfontosabb dolgunk mindennap.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.