Menü

Közeledik a Valentin-nap. Így érdemes várni!

A XX. század végén világszerte a szerelmesek ünnepeként elterjedt Valentin-nap, vagy Bálint -nap valójában egy, az ókorból eredő keresztény ünnep. A monda szerint Terni püspökét, Bálintot keresztény hite miatt börtönbe vetették, és kivégezték. Hite erejével börtönőre vak lányának visszaadta a látását a raboskodás alatt. Mielőtt – a hagyomány szerint – február 14-én kivégezték, búcsúüzenetet küldött a lánynak, amelyet így írt alá: „ A Te Bálintod.” Ez a Bálint -napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata.

Bálint bűne a hitén kívül az volt, hogya püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépni. A friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival. Ezért a XIV. században Szent Bálint a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált, Angliában és Franciaországban.

Bár Magyarországon a szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziával élők védőszentjének tartott Szent Bálintnak nem alakult ki kultusza, az angolszász országokban tartott Valentine's Day (magyarul: Bálint-nap) ünnepe a 20. század végétől világszerte, így hazánkban is elterjedt világi "szerelmes-ünnepként".

Minden pár másképp ünnepel. Vannak, akik születésnaphoz hasonló nagy ünneplést tartanak, értékes ajándékokkal halmozva el egymást, mások csak egy étteremben elköltött gyertyafényes vacsorával ünnepelnek. És vannak olyanok is, akik megbeszélik, hogy ez csak felesleges felhajtás és, hogy nem fognak ünnepelni.

Ha ti a nem ünneplők közé tartoztok, akkor is érdemes valami aprósággal kedveskedni. Sőt, olyan is előfordult már, hogy a megbeszélés ellenére valakinek (főleg a pár nő tagjának) rosszul esett, hogy egy extra puszit sem kapott.

Nem kell nagy dolgokra gondolni, ha a reggelire sütött tojást szív formában tálalod, vagy a zabkásájára szív formában teszel gyümölcsöt, szórsz fahéjat, vagy bármi hasonló, az már pont elég. Ezzel nem hozod zavarba, hogy a megbeszéltek ellenére te készültél, ő meg nem, viszont egész biztosan örülni fog neki!

Akik ajándékoznak, ők is kiegészíthetik az ajándékukat valami hasonló kedvességgel. Ennek általában mindenki nagyon örül! De tényleg, főleg a szerelmesek ünnepén a figyelmesség többet ér egy óránál, ékszernél, telefonnál. Napközben néhány szerelmes SMS, a zsebébe csempészett szerelmes üzenet, az apró figyelmességek tárháza határtalan. Nem beszélve arról, hogy erre nem számít!

Ne utáljátok a Valentin-napot! Minden nap, amit pluszként ünneplésre szánunk, csak ad nekünk!

Az, hogy vásárlási ünnepet csinálunk belőle, vagy sem, az rajtunk múlik. Remélem, hogy mindenkinek jól telik majd ez a nap is. Csak annyit vállalj, ami még nem okoz stresszt. Ne feledd: egy ideges társ nem jó ajándék!

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

Ne éljünk a múlt fogságában

Az elmúlt években folyamatos veszteségélmények és válságok között élünk, erre pedig rárakodnak az egyéni gondok is. A krízisek egyik jellemzője a bizonytalanság. Elengedni valamit, vagy küzdeni érte? Ez a fajta ellentmondásosság meggondolatlannak tűnő, vagy látszólag teljesen érthetetlen, irracionális döntésekhez vezethet, viszont lehetőség is egyúttal. Az alábbi cikkben arra kaphatunk válaszokat, hogy milyen módszereket, gondolatokat vethetünk be az elengedés érdekében.

Az őszinteség fontossága

Előbb önmagunkkal kell őszintének lennünk ahhoz, hogy máshoz is őszinték lehessünk. A legtöbben azonban azt sem ismerjük fel, hogy még saját magunk elől is elrejtjük a gondolatainkat.

Érzelmeink kommunikációja - Az 5 szeretetnyelv

Mindannyian máshogy fogadjuk be a szeretetet, és fejezzük ki azt, amelyre neveltetésünk és személyes hajlamaink nyomán a legfogékonyabbá váltunk. Ezért fordul gyakran elő, hogy szeretetünk kifejezése nem ér célt, mert az üzenet küldője és befogadója nem érti meg egymást. Mi tehát a megoldás, és mit lehet tenni érzelmeink kifejezése érdekében?