Menü

Hogyan térj vissza a hétköznapokba a vakáció után?

3 tipp, hogy elkerüld a nyaralás utáni depressziót

A nyaralás gondtalan napjai után mázsás súllyal nehezedik rád a hétköznapokba való visszatérés? Ilyenkor - talán a kontraszt miatt - még szürkébbnek láthatod a munkával töltendő időt, az irodai asztalodat és a napi feladataidat. Az ÉVA Utazó különszáma life-coach szakértő segítségével összegyűjtötte, mit érdemes tenned annak érdekében, hogy jobban viseld az átállást.

Varrd el a szálakat!

Könnyítsd meg magadnak a hazatérést még mielőtt elindulnál! A legjobb, ha nem hagysz félbe semmit, és pontot teszel a feladataid végére. Ami hosszabb ügyintézést igényel vagy nagyobb volumenű projekt, ott lehetőség szerint add át a stafétát egy kollégádnak. Te is tudod, hogy senki sem pótolhatatlan. Próbálj meg számot vetni arról, hogy milyen teendők merülhetnek fel a távolléted alatt, listázd ezeket és kérd meg a helyetteseidet, hogy vegyék kézbe a dolgokat, amíg te nem vagy elérhető. Természetesen tudasd kollégáiddal, hogy fordított esetben ők is számíthatnak majd rád. Amit lehet, intézz el, inkább vállalj egy kis túlórát, mint hogy minden egyszerre a nyakadba szakadjon, mikor visszatérsz.

Kapcsolj ki teljesen!

Ne olvass e-maileket, ne nézd az órát és a naptárat sem. Hiszen pont azért nyaralsz, hogy a feladatoktól, a munkától egy kicsit el tudj távolodni. Vári Balázs life-coach szerint mindig törekedni kell az egyensúlyra, aktív és passzív kikapcsolódás tekintetében, tehát az élménygyűjtés mellett az is fontos, hogy testileg-lelkileg regenerálódni tudj. Végre egy-két napot arra szánhatsz, hogy kialudd magad, és ne kelljen folyton előre tervezned. Legyen a lazítás a program!

Hagyj magadnak pár napot a visszaállásra!

Nagyon kellemetlen, amikor a vakáció utolsó napjaiban már azon feszülsz, hogy másnap dolgozni kell menni. Érdemes úgy kalkulálni, hogy pénteken vagy szombaton érkezz haza, így hagyhatsz egy kis időt magadnak otthon, és felkészülhetsz mentálisan is a hétköznapokba való visszatérésre. Az ÉVA Utazó különszámában további tippeket és tanácsokat is olvashatsz a témában.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.