Menü

Júniusban ismét itt a Hard Dog Race, a kutyás akadályfutás!

Második alkalommal rendezi meg nemzetközi viszonylatban is egyedülálló kutyás akadálypályás futóversenyét a Hard Dog Race 2017. június 3-án Piliscséven, a Motocross pályán. Bár a verseny nem egy könnyed teadélután, de a Base verseny 6 kilométer hosszúságú, 16 akadályos pályája korántsem teljesíthetetlen kihívás. Speciális képzettséget nem igényel sem kutyától, sem embertől. A verseny sokkal inkább a kutya és gazdája együttműködésének különleges és örömteli élményét nyújtja a nevezőknek, a rendezvény pedig egy egész napos családi program, „kutyás ünnep”.

A HDR egy különleges verseny: kutyás és időméréses akadályfutás egyben. A kutya-ember páros egy versenyzőnek számít, eredményük közös. Párosok mellett csapatok nevezésére is van lehetőség. A csapatok 6 vagy 12 főből állhatnak, és minimum 4 vagy 8 kutyával versenyezhetnek. A vegyes terepen található akadályok lehetnek természetesek vagy építettek, vizesek, sárosak, de nem kívánnak különleges felkészültséget. Aki képes kúszni, mászni, lépcsőzni, nem fél vizes árokban gázolni, képes lesz teljesíteni. Ha valaki nem tudja szabályosan teljesíteni az akadályt egy kötelező gyakorlattal (30 guggolás) kiválthatja. Az sem baj, ha valaki nem fut végig, hanem ereje szerint teljesít. Már az is dicsőség, ha a páros közös élményekkel gazdagodva célba ér, kötelező szintidő nincsen.

Bár a távon az győz, aki a legrövidebb idő alatt ér célba nevezési kategóriájában, de a szervezők szeretnék, ha nem csak az objektív győztesek éreznék sikernek a részvételt. Ezért mindenki kap érmet és ajándékcsomagot, de a női, a férfi és a csapatverseny 1. 2. 3. helyezettjei értékes ajándékokban is részesülnek. Ezen kívül a versenybizottság dönt meglepetés díj és fair play díj kiosztásáról is, amelyeket a HDR szellemisége alapján ítélnek oda.

A HDR szerint minden kutya egyformán értékes származástól függetlenül. Ezért a versenyen bármilyen fajtájú, méretű, 12 hónaposnál idősebb, beoltott, chippel ellátott, féreghajtott, egészséges, szociális kutya részt vehet. A helyszíni regisztrációnál állatorvos vizsgálja meg őket.

A szervezők kiemelten figyelnek a biztonságra, ezért kötelező a rendezvény ideje alatt a póráz használata, a versenyzők is csak pórázon tartott kutyájukkal futhatnak. A hám nem kötelező, de a futóövvel kombinálva ajánlott. Ugyancsak a biztonság érdekében ezen a versenyen nem egy tömegben, hanem futamokban indulnak a sportolók, szakaszos indítással.

Idén először a 8 és 14 év közötti gyerekek is indulhatnak a számukra kialakított HDR Junioron. A gyerekeknek 2 kilométert és 8 akadályt kell teljesíteniük. A 14-18 év közötti fiatalok a Base távra nevezhetnek szülői engedéllyel, és családok is indulhatnak csapatban.

A HDR e rendezvénnyel a felelős kutyatartást is szeretné népszerűsíteni, ezért helyezi a hangsúlyt az ember és kutya együttműködésére, a kettőjük kommunikációjára, az empátiára és az egymástól való tanulásra. A HDR verseny egy örökbefogadó nap is, melyre kitelepülnek az együttműködő önkéntes szervezetek: az Ebárvaház, A Tetovált Állatmentők, a Retriever Rescue és a NEO Magyar Segítőkutya Egyesület. Azok, akik nem versenyeznek, játékos és ismeretterjesztő programokon vehetnek részt, és a HDR támogatóinak köszönhetően ingyenes szaktanácsadáson bővíthetik ismereteiket. A versenyzők kényelmét öltöző és szabadtéri zuhanyzó, testi épségét orvosi felügyelet biztosítja.

A verseny ötlete Púza András veterántól származik, aki kutyavezető tűzszerészként teljesített szolgálatot Roninnal, belga juhászkutyájával Afganisztánban. A hadszíntéren bombát kerestek, ma játékos kihívásokkal tartják szinten formájukat, teszik próbára az közös munkában kialakult bizalmat. Az akadályverseny kidolgozását is az motiválta, hogy András megtapasztalta, a kutya és az ember fegyelmezett, összeszokott párosa biztos háttér a bajban, és öröm a mindennapokban.

Hard Dog Race verseny: 2017. június 3., Piliscsév, Motocross pálya

További információ: Kurucz Zsuzsa kurucz.zsuzsa@harddograce.hu vagy 70-601-8587

részletes nevezési feltételek: http://harddograce.hu/nevezes/versenyszabalyzat/

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.