Menü

Kevesebb madár költözik a globális felmelegedés miatt

Nemrégiben továbbindultak a nálunk táborozó költözőmadarak is dél felé. Igen ám, de a megfigyelések szerint egyre többen vannak, akik nálunk maradnak és nem tartanak a többiekkel. A jelenség sajnos a globális felmelegedésről mesél.

Természetesen általában az idősebb, gyengébb állapotban lévő egyedek azok, akik inkább nem állnak tovább társaikkal együtt a melegebb kontinensek felé. Ebben még nem lenne semmi természetellenes. Csakhogy ezek a madarak jellemzően olyan területeken táboroznak le, amelyek már eléggé melegek ahhoz, hogy ott a telet nagyjából megfelelő körülmények között vészeljék át.

A korábbi években hazánk még nemigen számított ezen régiók közé, most már azonban egyre több olyan madárcsoportot találhatunk, melyek a hideg évszakokat is nálunk töltik el. Most, hogy itt a tél, erre számos példát is láthatunk. A globális felmelegedésnek tehát ilyesformán kézzelfogható és az állatvilágban Magyarországon is megjelenő bizonyítékai vannak, nem kell elmennünk a sarki jegesmedvékig, hogy ezt tanulmányozzuk.

Hiába, még ezek a közvetlen közelünkben megjelenő változások sem hoznak komolyabb társadalmi szemléletváltást. „Zöldnek lenni” divat, de sajnos ritkán jár valós és hathatós segítséget nyújtó cselekedetekkel. Vajon milyen alátámasztás szükséges még ahhoz, hogy az emberek tömegesebben legyenek érzékenyek ezekre a negatív környezeti hatásokra, felfigyeljenek a megváltozott tendenciákra és valóban elinduljon a hathatósabb cselekvéssorozat?

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Milyen betegségeket szedhetünk össze házi kedvenceinktől?

Több kutatás is bizonyítja és természetesen ezzel egyet is értek, hogy a háziállatok tartása jót tesz az egészségnek, az életmódunknak. Ha azonban nem figyelünk a higiéniára, akkor sajnos betegségeket is elkaphatunk a kis kedvenceinktől.

A Down-szindróma világnapja – avagy húzz felemás zoknit!

A Down-szindróma világnapját március 21-én tartják, az első világnapot Svájcban tartották 2006-ban. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a Down-szindrómára, növelje a megértést, és segítsen, hogy a Down-szindrómások méltósággal és a társadalom aktív tagjaiként élhessenek teljes életet.

Márciusban óraátállítás!

A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart, ennek kezdete 2024-ben március 31. vasárnap hajnalban 2:00 órakor 3:00 órára kell előre állítani az órát.

A korán érkezett tavasz meghozta a kullancsokat

Az enyhe tél sajnos a vérszívóknak is kedvezett. A tavasz idén korábban köszöntött be és meghozta a kullancsokat. Mit tehetünk és hogyan védekezhetünk a kullancsok ellen, illetve mi a megoldás, ha már megtörtént a baj?