Menü

Egészséges táplálkozás: csak örömmel megy

A magyar kultúra alapszokása az élvezettel teli étkezés. Nem véletlen, hogy ilyen magas az elhízottak aránya: szeretünk enni, de az egészséges megoldások még nem eléggé elterjedtek. Hazánkban mind egyéni, mind családi és baráti szinten tradícióvá, szertartássá váltak a közös evések. Miután ebben a szokásrendszerben a táplálkozáshoz örömteli érzeteket rendeltünk a tanulási folyamat során, nem lehet úgy áttérni az egészséges étkezésre, hogy abban nem találjuk meg az örömforrásainkat. Ideig-óráig működhet egy örömtelenebb megoldás, ha kellően célorientáltak vagyunk, de hosszú távon, vagy egy életen át biztosan nem!

Előbb, vagy utóbb megelégeljük ezt a helyzetet, és azt mondjuk: "inkább a boldogságot választom, mint hogy sanyargassam magam". Vannak persze kivételek, akik számára a jelentős fogyás olyan óriási életminőség-változással jár, hogy ez tartja őket az egészséges étkezés útján. Ez a ritkább eset... A többség számára a hétköznapokban nem ekkora a változás, ha a helyes életmódra térnek át. Így hát a motiváció is kisebb. Ezért kell megtalálni a saját örömforrásunkat az egészséges étkezésben, és felfedezni az életmódváltás kellemes oldalát!

Igen ám, de ez hogyan sikerülhet? A legfontosabb, hogy kezdő lépésként ne mondjunk le a szeretett ételekről, csupán alakítsuk át őket. Ugyanis még a palacsintákat, süteményeket, tésztákat is el lehet készíteni egészséges, rostdús és kevésbé hízlaló változatban. Ha rögtön salátán akarunk élni, akkor egész egyszerűen túl nagy szintugrást követünk el: ez olyan, mintha egy első osztályt végzett gyereket az új tanévben máris ötödikbe íratnánk. Ha rájövünk, hogy igenis létezik más alternatíva, és semmitől sem vagyunk megfosztva a változás útján, akkor valószínű, hogy kevésbé fog hiányozni az adott étel még akkor is, ha esetleg nem, vagy nem rendszeresen fogyasztjuk. Ismerjük ugye, hogy a tiltott gyümölcs édesebb... Kedvenc étkeink egészségessé alakítása során pedig van időnk és lehetőségünk, hogy megtanuljunk helyesen táplálkozni.

A gondolkodásunk, a hozzáállásunk szintén nagyon fontos. Amíg sajnáljuk magunkat, és azon siránkozunk, hogy mennyi dologról kell lemondanunk az egészségünk, a szépségünk érdekében, addig folyamatosan hiányérzetben leszünk. Ennek egyértelműen csak az lehet a vége, hogy mégis megszánjuk magunkat, s mondjuk egy kis csokoládéval vigasztalódunk. Ha viszont pozitív a hozzáállásunk, az mindent megváltoztat! Milyen gondolatokkal segíthetjük magunkat?

- Megdicsérjük önmagunkat, amiért jó útra léptünk, és tettünk valamit a változás érdekében
- Írjuk össze, hogy mit szeretnénk elérni, és ragasszuk a cél-cetliket a konyhaszekrényre, a hűtőre, vagy a lakás valamely központi helyére!
- Tudatosítsuk magunkkal, hogy az egészséges ételekre való váltás a saját döntésünk volt, méghozzá egy olyan döntés, amit az önmagunk szeretete vezérelt. (Ehhez persze fontos, hogy ne csak külső ráhatásra kezdjődjön a változás, hanem bennünk is elinduljon valami.)
- Jutalmazzuk meg magunkat az elért eredményeinkért, persze ne valami egészségtelen finomsággal! Inkább élményekkel, új öltözékkel, egy jó könyvvel vagy filmmel, kellemes programmal.

Amit a só fogyasztásáról tudni kell

Nagyon felkapott téma az egészséges táplálkozás terén a kevesebb só fogyasztása, de azért nem jó átesni a ló túloldalára. Sóra szüksége van a szervezetnek, de nem mindegy mennyire és milyenre.

Régi húsvéti szokások

A húsvét a kereszténység egyik legjelentősebb ünnepe. Ma már inkább a tavaszvárás, és a tavasz eljövetelének jele, amelyet március vagy április hónapban (a Hold állásának megfelelően) tartanak, és sokaknál vallástalan jelentéssel bír. Azonban az ünnephez rengeteg régi (ma már vicces) hagyomány kapcsolódik, amelyek közül olvashatunk néhányat ebben a cikkben.

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba?

Ugye nem vesz senki élő nyuszit/csirkét/kacsát húsvétra ajándékba? Plüss nyuszi/csirke/kacsa vagy csoki nyuszi/csirke/kacsa a tökéletes választás! – olvasom az egyik állatvédő egyesület facebook oldalán és megmondom őszintén teljes mértékben egyetértek a felhívásukkal!

Munkahelyi motiváció?

Minden vezető sikeres cégre és lelkes munkatársakra vágyik, akik szakmailag kiválóak és minden nap a legjobb formájukat hozzák. A valóság azonban nem ilyen egyszerű. Még a legjobbnak tűnő munkatárs esetében sem lehetünk teljesen biztosak abban, hogy ugyanolyan teljesítményt nyújt napról-napra, és mindig maximálisan eltökélt. Jó hír, hogy vezetőként nagyban befolyásolhatjuk, hogy egy dolgozó mennyire tudja és akarja kihasználni tehetségét! Lássuk, hogyan!

A szem védelmét szolgáló vitaminok

A mindennapok során számos tényező veszélyeztetheti szemeink egészségét, így a száraz, meleg levegő, a dohányfüst, a huzat és a képernyő előtti munkavégzés, sőt a stressz is. Az ártalmas külső hatásokkal szemben sokat tehetünk, ha odafigyelünk a kiegyensúlyozott táplálkozásra. Melyek azok a vitaminok, nyomelemek, amelyek szemünk egészsége szempontjából nélkülözhetetlenek?