Menü

Az egészséget nem lehet erőltetni

Ön is próbál hatni a családtagjaira, hogy egészségesebben étkezzenek, vagy sportoljanak...? Akkor bizonyára nincs könnyű dolga. Az életmódváltás, az egészséges(ebb) szemlélet felé mozdulás ugyanis belülről fakad. Hiába próbáljuk erőltetni, amíg nincs mögötte az érintett saját elhatározása.

Ez nem valami olyasmi, amire könnyen rá lehet beszélni valakit. Amíg nem érezzük a saját bőrünkön, hogy változásra lenne szükségünk, vagy szeretnénk jobb irányba lépni, addig az erőltetés, vagy akár a könnyebb rábeszélés is hatástalan lehet. Sőt, akár ellenérzést is válthat ki, ami nem jobbra, hanem rosszabbra fordítja a helyzetet.

Érthető, hogy szeretetünk révén aggódunk, szeretnénk segíteni, és tenni valamit családtagjaink egészségéért. De sajnos a példamutatáson, összefogáson túl többet nem igazán léphetünk, és el kell fogadnunk, hogy az sem mindig célravezető. Nagyon fontos, hogy ha bármilyen apró lépést, hajlandóságot tapasztalunk, akkor azt erősítsük meg az adott pillanatban, és ne többet követeljünk.

Ha pl. a gyerek, vagy a túlsúlyos szülő gyümölcssalátát eszik a sütemény helyett, akkor kicsit "rajongjuk körbe" szeretettel, és ajánljuk fel, hogy máskor is szívesen készítünk neki ilyesmit, ha ízlik neki. Ne pedig azzal álljunk elő, hogy "na tessék, ha most tudsz egészségeset enni, akkor igazán megtehetnéd máskor is!" - ugye, mennyire másképpen hangzik a kettő...?

Szokták mondani, hogy "önmagától senkit sem lehet megmenteni". Ez bizony így van, a saját felismeréseket, elhatározásokat nem nagyon tudjuk siettetni, hiszen annak belülről kell fakadnia. Az összefogás az, amivel még a legtöbbet elérhetjük. Ha pl. valakinek diétáznia kell, akkor mi is támogassuk ebben, ne pedig úgy próbáljuk rábeszélni a könnyedebb ételekre, hogy gusztusos, hízlaló ételeket majszolunk mellette.

A sportolásra, mozgásra ugyanez igaz: ha közös időtöltés, tevékenység válik belőle, akkor biztos, hogy sokkal könnyebben kedvet tudunk csinálni hozzá, mint úgy, ha önálló tevékenységre akarjuk rávenni. Nem is muszáj azonnal "hivatalos sportolásba" fogni: kezdetnek a közös séták, gyerekek esetében játékos mozgások is jó kiindulópontok lehetnek.

Nagyon fontos, hogy ha úgy érezzük, egyik próbálkozásunk sem talál célt, ne legyen lelkiismeret-furdalásunk! Tudatosítsuk magunkban, hogy mi csak a saját határainkon belül tudunk lépéseket tenni szeretteink egészségesebb életéért, de a döntést mindenki saját maga hozza meg. Ha ő a kevésbé egészséges irány mellett dönt, az nem a mi hibánk, hanem az ő saját meglátásából, kényelméből, megszokásából.

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.