Menü

Létezik megelőzés

A megelőzés sokak szerint csak üres duma, és ők ennek megfelelően is viselkednek: nem tesznek semmit a különböző szezonális betegségek elkerülése érdekében. Pedig higgyék el, van mit tenni!

Amikor az ember megfázik, vagy más kellemetlen betegsége támad, nosztalgikus érzésekkel gondol vissza az egészséges időkre, illetve arra, hogy miért nem tett valamit korábban. Na igen, vajon miért?

Azért, mert amikor egészségesek vagyunk, az egészségünk fontossága háttérbe szorul (tisztelet a tudatos kivételnek!), de amikor fordul a kocka, mindjárt felértékelődik a megelőzés szerepe. Így van, megelőzés igenis létezik és érdemes alkalmazni. Természetesen sok dologba nincs beleszólásunk, ám bőven akadnak hasznos tanácsok.

Az immunrendszer helyes működése alapvető. Hogyan járulhatunk ehhez hozzá? Például az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással, a rendszeres mozgással. Ha elegendő tápanyaghoz juttatjuk szervezetünket, megfelelő a vitamin- és ásványi anyag bevitelünk, a táplálkozás terén máris megtettük azt, ami tőlünk telik. A téli időszak slágerbetegsége, a megfázás több esetben is elkerülhető, ha megfelelő a D- és C-vitaminszintünk.

A kórokozók távol tartásának egyik legfontosabb módja a rendszeres tisztálkodás, kéz és arcmosás. Annak érdekében, hogy szervezetünk ellenálló legyen, kipihentnek kell lennünk. Ez persze mindenkinél mást jelent, de az biztos, hogy aki nem alszik eleget, könnyebb kap el különböző fertőzéseket.

Nyilvánvalóan száz százalékos védettség nem létezik, azonban a sok apró praktikával igazi eredményt lehet elérni.

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?