Menü

Miért legyünk óvatosak a homokozóban?

Ki gondolná, hogy egy olyan abszolút ártalmatlannak tűnő játék, mint a homokozás is lehet kifejezetten veszélyes? A probléma felhozatalának célja, nem az elrettentés, hanem a figyelemfelkeltés, odafigyeléssel ugyanis elkerülhető a baj.

A macskák, illetve a kutyák ürülékében gyakran megtalálható paraziták akár komoly veszélyt is jelenthetnek az emberekre nézve. A Toxoplasma és a fonálféreg nevezetű kórokozók például az állatok ürülékével terjednek, legyengült immunrendszerű emberek illetve kisgyermekek esetén akár komoly problémát is okozhatnak. Ezek a fertőzések pedig korántsem csak az állattartókra jelentenek veszélyt.

Az elzáratlan homokozók szintén tartalmazhatnak állati ürüléket, melyek komolyabb fertőzések forrásai lehetnek. A Toxocara–fertőzés kisebb gyerekeknél akár vakságot is okozhat, erre sajnos évente akár 7-8 példa is van. Ha gyermekünk állati ürüléktől szennyezett homokozóban játszik, nem feltétlenül kap el egy súlyos fertőzést, de nagy a kockázata.

A probléma megelőzésének kulcsa egyrészt a felelős állattartásban keresendő (az állatok ürülékének összegyűjtése), másrészt fontos a megfelelő higiéniai óvintézkedések megtétele (rendszeres kézmosás). Mindezek mellett kívánatos a homokozók elkerítése és lefedése, hogy a kóbor állatok se tudják megközelíteni a gyerekek játék területét. Szülőként pedig érdemes odafigyelnünk, hogy milyen homokozóba engedjük be gyerekünket, illetve fertőzés korai felismerésével elkerülhetjük a komolyabb egészségkárosodást. Az otthoni homokozóban lévő homokot pedig rendszeresen cserélni kellene, és érdemes erre felhívni a bölcsődék, óvodák, iskolák figyelmét is. 

Fotó:
Pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.