Menü

Negyedévente ajánlott a fogkő-ellenőrzés

A fogkő kialakulása részben hajlam kérdése is, de idővel minden embernél előfordulhat. Teljesen nem is igen lehet megelőzni, ezért fontos, hogy rendszeresen ellenőriztessük, és szükség esetén leszedessük fogorvossal a fogkövet, hiszen az házilag nem megoldható.

Habár sok helyen hirdetik az ultrahangos fogkő-eltávolítást, érdemes tudni, hogy az csak az íny feletti fogkő leszedéséhez alkalmazható, az íny alattit nem képes eltávolítani – a fogkő pedig sajnos mindkét helyen megjelenhet, és ezzel elég sok problémát is okoz. Például ínygyulladás és vérzés, szájszag, ínysorvadás, stb. A mechanikus fogkő-eltávolítástól sem kell azonban félni, hiszen ez általában nem fájdalmas. S

okan megijednek az ehhez használatos hegyes eszköztől, pedig a fogkő leszedése maximum inkább kellemetlen lehet. Ennek ellenére az orvosok fel szokták ajánlani az érzéstelenítő injekciót – aki nagyon félős, az nyugodtan élhet ezzel a lehetőséggel. A fogkő leszedése kb. 20 percet – fél órát vesz igénybe, így 3-4 havonta ennyi időt igazán rászánhatunk a szájhigiéniára. A rendszeres fogkő eltávolíttatás és ellenőriztetés előnye, hogy ilyenkor egyúttal fogaink állapotát is átvizsgálhatja a fogorvos.

Ha a fogkő már megjelent, és látható, akkor azt házi csodamódszerekkel sajnos nem lehet eltávolítani, forduljunk inkább szakemberhez! Hiszen gyakorlatilag megkövesedett lepedékről van szó, ami nem leoldható, tehát házi szerek használatával nem távolítható el, az egyéb eszközök otthoni alkalmazása pedig megsértheti a fogzománcot és a fogínyt. A megelőzéshez használhatunk mindenféle praktikát (szódabikarbóna, fogselyem és szájvíz alkalmazása) viszont az arra igazán hajlamosaknál idővel akkor is megjelenhet a fogkő. A rendszeres ellenőrzés tehát mindenképpen javasolt. 

Fotó:
pixabay.com

A majális története, jelentése

A tavasz egyik legkedveltebb ünnepe a majális, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy honnan is ered ez a szokás, illetve hogy mit jelent a szó. Ebben a cikkben bemutatom az ünnepet, így megtudhatjátok, hogy mit ünneplünk ezen a napon, illetve azt, hogy mikor van, valamint, hogy hogyan forrt egybe a munka ünnepével.

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Miért fontos a csapatépítés?

A helyi rádióban valamelyik nap a csapat építő tréningek fontossága, haszna volt a téma, így már akkor megfogalmazódott bennem, hogy erről a témáról érdemes írni. Mi a csapatépítés lényege, hogy zajlik, miért van rá szükség és kiknek ajánlott, ezekről szól mai cikkünk.

Vásárlásmánia

Bár a vásárlásmánia az egészségünkre nézve nem olyan káros szenvedély, mint például az alkohol- vagy drogfüggőség, mégis a szociális életünket nagyban károsíthatja, ezért fontos figyelni már a kezdő intő jelekre is.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.