Menü

„8- hónapos idegenkedés”

Az első évben változnak a legtöbbet, és a legintenzívebben a gyerekek. És bár már a kezdetektől megismerik saját szüleiket, az elején az idegen és az ismerős közötti különbségtétel egészen más szintű, mint a későbbiek folyamán.

A kötődés ugyanis bármennyire is furcsa csak a 7.-8. hónapra alakul ki, ezért ebben az időszakban olyan új elemeket fedezhetünk fel kisbabánk reakciójában, mint például a szorongás idegenek jelenlétében.

Természetesen valakinél előbb, valakinél pedig később zajlik le ez a folyamat, de az idegenektől való szorongás megjelenése fontos fordulópontja a babák szellemi és szociális fejlődésének.

Sok szülő meglepetten tapasztalja, hogy az eddig mindenkivel barátkozó, ismerkedő babája, hirtelen félőssé válik, idegenek jelenlétében sír, és csak az ő ölükben nyugszik meg.

Tévesen ezt úgy is értelmezhetjük, hogy eddig kevés inger érte a babát, keveset vittük közösségbe, ezért fél másoktól. Pedig valójában teljesen természetes, hogy hozzávetőlegesen a 8. hónapra kisbabánk már egyértelműen különbséget tesz az ismerősök, szűk családi kör tagjai és a ritkán látott, illetve nem ismert, idegenek között. Így amikor számára idegenek, kevésbé ismert személyekkel találkozik többé- kevésbé szorongó magatartást mutat, és keresi a biztonságot jelentő szülői testkontaktust. Ha ezt az érzelmi változást helytelenül értelmezzük, és nem vesszük figyelembe a másoktól való félelmét, pont az ellenkező hatást váltjuk ki, még inkább fokozzuk benne a szorongást.

Egyébként ez a változás egyúttal azt is jelenti, hogy a szülőhöz való kötelék megerősödött, és intenzívebb kötődés alakult ki.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.